Junija so bile blokade podjetij rekordne

Največ blokiranih računov imajo še vedno v gradbeništvu, trgovini in predelovalnih dejavnostih

Objavljeno
05. avgust 2012 20.37
SLOVENIJA LJUBLJANA 24.05.2012 GRADBISCE OZIROMA LUKNJA NA SLOVENSKI CESTI FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Po podatkih Ajpesa je imelo junija 6228 pravnih oseb dospele in neplačane obveznosti iz naslova davčnega dolga izvršb, zakonitih preživnin, odškodnin in drugih obveznosti iz sodnih sklepov. Število podjetij z blokiranim računom iz teh vzrokov je bilo junija največje letos.

S 692.000 evri pa je bil letos največji tudi junijski povprečni znesek neporavnanih in dospelih obveznosti. Gre torej za pravne osebe, ki imajo blokiran račun zarad i neporavnanih zakonskih obveznosti. Iz podobnih vzrokov je imelo junija blokirane račune tudi 7762 samostojn ih podjetnikov, kar je prav tako največ letos. Tudi pri podjetnikih je bil povprečni dnevni znesek dospelih in neporavnanih obveznosti rekordno visok letos.

Med pravnimi osebami je imelo junija dlje kot pet dni blokiran račun kar 1484 podjetij, več kot eno leto pa 2432 . Pri podjetnikih je več tistih, ki imajo blokiran račun več kot eno leto, namreč 3852 ali več kot polovica vseh z blokiranim računom. Poznavalci pravijo , da je to posledica tega, da podjetniki marsikdaj nimajo niti denarja za plačilo stroškov razglasitve stečaja.

Med pravnimi osebami ima blokiran račun n ajveč podjetij iz gradbeništva in trgovine, malo manj kot 13 odstotkov podjetij z blokiranimi računi pa prihaja iz predelovalnih dejavnosti. Po povprečnem dnevnem znesku neporavnanih in dospelih obveznosti pa prevladujejo gradbene pravne osebe. Zelo podobna slika je tudi pri samostojnih podjetnikih.

Letne blokade

Več kot eno leto je imelo junija blokiran račun 2432 pravnih oseb, to je 206 podjetij več kot januarja. Med samostojnimi podjetnik jih je imelo dlje kot eno leto blokiran račun 3852 ali 375 več kot januarja. N ajveč pravnih oseb z blokiranimi računi je bilo junija v Osrednje slovenski regiji, namreč 38 odstotkov, v P odravski regiji jih je bilo 16 odstotkov in v Savinjski regiji skoraj 13 odstotkov. Po povprečnem dnevnem znesku neporavnanih in dospelih obveznosti je s 46 odstotki Osrednje slovenska regija, z 11 oziroma desetimi odstotki pa sledita S avinjska in Podravska regija, z devetimi odstotki pa sledi Obalno-K raška regija.

V prvih šestih mesecih je bilo začetih 330 stečajnih postopkov poslovnih subjektov, izbrisov iz registra pa je bilo 249. Od tega so začeli 280 stečajnih postopkov gospodarskih družb in zadrug, 46 postopkov stečaja samostojnih podjetnikov. Iz registra so v prvi polovici leta izbrisali 201 gospodarsko družbo oziroma zadrugo in 47 samostojnih podjetnikov. V istem času so začeli 61 postopkov prostovoljne ali prisilne likvidacije pravnih oseb. Izbrisov zaradi likvidacije je bilo skupaj 31. Število prisilnih poravnav se povečuje. Tako je bilo v prvem polletju začetih 21 postopkov prisilne poravnave.