Manj stavb, višji gradbeni stroški, več gradbenih del

Razmeroma visoko letno rast gradbenih del je mogoče pojasniti predvsem s povečanim obsegom del zaradi odpravljanja posledic škode.

Objavljeno
13. junij 2014 13.51
B. K., gospodarstvo
B. K., gospodarstvo
Ljubljana – Statistika danes objavlja nekaj podatkov, ki orisujejo razmere v gradbeništvu.

Število zgrajenih stavb
V letu 2013 je bilo v Sloveniji zgrajenih 3662 stanovanjskih in nestanovanjskih stavb, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej. Če se osredotočimo na stanovanjske stavbe: upad je bil večji od povprečja, zgrajenih jih je bilo namreč za 13,7 odstotka manj kot leta 2012. Kar 82,1 odstotka na novo pridobljene stanovanjske površine je v enostanovanjskih stavbah, 15,9 odstotka v večstanovanjskih stavbah in 1,9 odstotka v stavbah za posebne družbene skupine. V nestanovanjskih stavbah je bila skoraj polovica na novo pridobljene površine namenjena za industrijske (31,6 odstotka) in trgovske (13,2 odstotka) dejavnosti.

Veliko večino stavb so lani zgradile fizične osebe (3165), medtem ko so pravne osebe gradile stavbe z večjimi površinami. Fizične osebe so investirale predvsem v gradnjo stanovanjskih stavb, prevladovale so investicije v enostanovanjske stavbe (94,3 odstotka površine). Pravne osebe so v glavnem investirale v industrijske stavbe in skladišča ter v stavbe splošnega družbenega pomena.

Gradbeni stroški za stanovanja
V prvem letošnjem četrtletju so bili gradbeni stroški za nova stanovanja glede na zadnji kvartal lanskega leta 2,9 odstotka višji. To je, pravijo statistiki, običajen sezonski dvig, povzročili pa so ga predvsem 7,8 odstotka višji stroški dela. V istem obdobju so se stroški gradbenega materiala znižali že četrtič zapored, tokrat za 0,2 odstotka glede na prejšnje četrtletje.

Vrednost gradbenih del
April je zaznamovala spet nekoliko živahnejša gradbena dejavnost. Vrednost opravljenih gradbenih del je bila tedaj 6,7 odstotka višja kot marca (veliko bolj se je povečala pri inženirskih objektih kot pri stavbah). V medletni primerjavi pa je razlika še veliko občutnejša: letošnja aprilska vrednost gradbenih del je bila od lanske v istem času višja za kar 48,8 odstotka, pri čemer pa je bil prirastek pri stavbah samo sedemodstoten, na inženirskih objektih pa skoraj 70-odstoten.

Vzrok za razmeroma visoko letno rast je bil po pojasnilih statistikov deloma povečan obseg del zaradi odpravljanja posledic škode, deloma pa za gradbena dela ugodnejše splošne razmere kot v istem obdobju prejšnjega leta.