Neizkoriščena pomoč ribiškemu sektorju

Za naložbe v ribogojstvo, predelavo in trženje je porabljena manj kot polovica razpoložljivega denarja.

Objavljeno
18. julij 2014 16.57
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje (MKO) je objavilo drugič letos dva javna razpisa za nepovratno finančno pomoč slovenskemu ribiškemu in ribogojskemu sektorju. Skupna vrednost razpisane naložbene pomoči presega 1,9 milijona evrov.

Razpisa za izvajanje ukrepa »predelava in trženje« in za »produktivne naložbe v ribogojstvo« , ki sta del operativnega programa za razvoj ribištva v Sloveniji v finančnem obdobju 2007-2013 (njegovo izvajanje je podaljšano v letošnje leto), ponujata za skupno 1, 91 milijona evrov nepovratnih sredstev, pri čemer je 75 odstotkov denarja zagotovljenega iz proračuna EU.
Večji del razpisane pomoči sektorju je z zneskom 1,56 milijona evrov namenjene za naložbe v predelavo in trženje, natančneje »v obrate za predelavo in prodajo, za povečanje proizvodnje v predelavi rib in povečanje števila ribjih proizvodov ter boljšo oskrbo tržišča s temi proizvodi«.

Od razpoložljivih sredstev v okviru tega javnega razpisa je najmanj polovica namenjenega mikro in malim podjetjem. Za naložbeni denar se lahko potegujejo pravne ali fizične osebe, ki so v Sloveniji registrirane za opravljanje dejavnosti predelave in trženja rib. Poleg gospodarskih družb, zadrug in samostojnih podjetnikov posameznik so to lahko tudi nosilci dopolnilne dejavnosti ribogojstva na kmetijskem gospodarstvu v Sloveniji.
Za drugi ukrep pomoči (produktivne naložbe) je na voljo 350.000 evrov in sicer za vzrejo vodnih organizmov, namenjenih za prehrano ljudi, naložbe v nove ribogojnice ter naložbe v povečanje in posodabljanje obstoječih ribogojnic v državi.

Manjša poraba in prerazporeditve

Kot pojasnjujejo z ministrstva za kmetijstvo, je bil letos za vsakega od obeh ukrepov že objavljen po en razpis. Oba sta se spomladi zaprla zaradi porabe in prerazporeditve sredstev. Na ukrepu »produktivne naložbe v ribogojstvo« je bilo odobrenih za 1,4 milijona evrov podpore, na ukrepu »predelava in trženje« pa 500.000 evrov.

V celotnem programskem obdobju Evropskega sklada za ribištvo 2007 - 2013 je bilo za ribogojstvo, predelavo in trženje na voljo nekaj več kot 12,1 milijon evrov, od tega je bilo odobrenih dobrih 9,7 milijona evrov - za produktivne naložbe v ribogojstvo dobrih 5,3 milijone, za predelavo in trženje pa 4,3 milijone evrov ter pri ukrepu »javno zdravje« za izplačilo nadomestil školjkarjem ob prepovedi prometa s školjkami zaradi pojava biotoksinov 115.000 evrov.

In koliko denarja je bilo dejansko porabljenega? Kot pojasnjujejo z ministrstva, je bilo pri produktnih naložbah v ribogojstvo porabljenih 3,63 milijonov evrov, pri predelavi in trženju pa le 950.000, v celoti pa je bilo izplačano nadomestilo školjkarjem. Kot razlog za manjšo porabo razpoložljive denarne pomoči navajajo, da nekaj projektov, predvsem pri ukrepu »predelava in trženje« še ni zaključenih.

Iz evropskega ribiškega sklada je bilo v tem finančnem obdobju Sloveniji sicer namenjenih skupno 23,6 milijona evrov, za črpanje pa je morala država pripraviti operativni programski dokument, ki na podlagi analize stanja sektorja omogoča izvajanje ukrepov na štirih prednostnih oseh:prilagoditev slovenske ribiške flote skupnosti; ribogojstvo, predelava in trženje; ukrepi v skupnem interesu; trajnostni razvoj ribiških območij.