Poslovni informacijski sistemi so mobilnejši

Če so bili včasih uporabniki sistema ERP v pisarnah in za računalniki, so zdaj uporabniki z različnimi napravami.

Objavljeno
07. junij 2013 20.33
Igor Drakulič, gospodarstvo
Igor Drakulič, gospodarstvo
Velika večina družb (razen mikro podjetij) si brez informacijskega sistema za celotno upravljanje podjetja (ERP) ne more predstavljati vsakodnevnega poslovanja. Sistemi ERP so namenjeni poslovodenju, finančnemu računovodstvu in kontrolingu, upravljanju kadrov, analitičnim ter operativnim storitvam, upravljanju podatkov in spletnih storitev.

V današnjem zahtevnem poslovnem okolju, polnem izzivov in pasti, so pravočasne in točne informacije izjemno pomembne. Serijske rešitve ne zadoščajo več, treba se je posvetiti vsakemu poslovnemu uporabniku posebej in poiskati bistvo njegovega poslovanja. In to bistvo je treba ohraniti tudi v poslovnem informacijskem sistemu.

Podjetja se zdaj težko odločajo za uvajanje novih sistemov ERP. Na področju ERP gre pretežno za izvajanje različnih optimizacij za izboljšanje poslovnih procesov, ki se izkazujejo v boljši učinkovitosti dela, manjšanju stroškov in boljši preglednosti poslovnega procesa. Podjetja želijo zlasti zagotoviti boljše napovedovanje finančnih tokov, zmanjševanja finančnega tveganja, boljšega sodelovanja med zaposlenimi in navzven s partnerji (kupci, dobavitelji), kar se izkazuje pri rešitvah za e-poslovanje in povezljivosti med sistemi. Vse večji poudarek je tudi na brezpapirnem poslovanju, torej na integraciji dokumentnih sistemov v rešitve ERP, kar vpliva na zmanjšanje stroškov pri upravljanju dokumentov.

Trendi razvoja

Proizvajalci so usmerjeni zlasti v razvoj prednastavljenih rešitev, ki so namenjene specifičnim zahtevam posameznih industrij. Podjetjem poskušajo skozi vgrajene dobre prakse ponuditi rešitve, ki omogočajo učinkovitejše poslovne procese. Vse več je ponudbe rešitev ERP v oblaku, kar velja zlasti za segment malih in srednjih podjetij. Pri velikih podjetjih je selitev v oblak manj opazna, meni Raul Rodman iz S&T Slovenija.

Tilen Rebec, direktor Perftecha, meni, da gre trend razvoja sistemov ERP v smeri povezljivosti različnih sistemov in storitev v oblakih. »Spreminja se tudi pojmovanje uporabnikov sistema ERP. Če so bili to včasih delavci v pisarnah in za računalniki, so zdaj uporabniki z različnimi napravami, v porastu pa je trend mobilnih uporabnikov z lastno opremo (Bring Your Own Device). V Perftechu selimo analitiko iz sistema ERP v podatkovna skladišča in v sisteme za podporo odločanju,« razlaga Rebec.

O spremembah vedenja in obnašanja kupcev razmišlja tudi Alenka Zavolovšek, vodja prodaje rešitev ERP za regijo Adriatic v Microsoftu Slovenija. Preden je v nakupni proces vključen dobavitelj, se sklene 57 odstotkov povprečnih nakupov med podjetji (B2B) in je opravljenih več kot deset posvetovanj z različnimi viri. S svojimi kolegi se posvetuje 59 odstotkov današnjih kupcev, 37 odstotkov kupcev pa svoja vprašanja objavlja na družbenih omrežjih, kjer iščejo odgovore nanje. Odločevalci v podjetjih dvakrat bolj verjetno verjamejo prodajalcu, ki izkaže poglobljeno znanje o njihovem podjetju, in štirikrat bolj verjetno prodajalcu, ki pozna njihovo panogo. »Štirje aktualni trendi, ki spreminjajo način poslovanja in vplivajo na poslovna okolja ter uporabo informacijskih tehnologij v podjetjih in zasebnem življenju, so konzumerizacija, računalništvo v oblaku, mobilne tehnologije in družabno povezovanje,« dodaja Zavolovškova.

V recesiji, ko organizacije potrebujejo boljši nadzor nad stroški, je še pomembnejši razvoj sistema ERP na podlagi poslovnega modela, ko uporabnik plačuje samo za tiste funkcionalnosti, ki jih v resnici potrebuje, meni Sandi Boršo, direktor prodaje in marketinga v podjetju Saop. Posamezne funkcionalnosti sistemov ERP se razvijajo v smeri upravljanja poslovnih procesov in delovnih postopkov, ne pa toliko v smer transakcijskih sistemov oziroma podpore fiskalnemu poslovanju. »Vse bolj se kaže, da je za uporabnike pomembno poenostavljanje dela in komunikacije med ljudmi namesto zgolj podatkovnega vodenja poslovnih procesov. Še pomembnejši trend pa je podpora poslovnemu odločanju, kjer je cilj uspešno črpanje podatkov z dodano vrednostjo v poslovnih procesih ter serviranje kakovostnih informacij v obliki hitrih in poenostavljenih poročil za vodstvo,« pojasnjuje Boršo.

Mobilnost in ERP

Pred nekaj leti se je o mobilnosti v glavnem veliko govorilo, danes pa so mobilne rešitve tudi v poslovnem okolju oprijemljivejše, konkretnejše in dostopnejše. S tem, ko morajo podjetja v krajšem času narediti več in ko je »prepustnost« poslovnega procesa ključna v konkurenčni bitki, je mobilnost odločno pridobila pomen, meni Rodman.

V Saopu za zdaj ne zaznavajo veliko povpraševanja po mobilni uporabi sistemov ERP v celoti. Največ zanimanja za uporabo mobilnih sistemov kažejo direktorji in odločevalci v podjetjih, ki želijo pregledovati izkaze poslovanja in poslovna poročila na svojih pametnih telefonih. Pozitivno jih preseneča dejstvo, da zadnje čase tudi direktorji javnih zavodov vse bolj povprašujejo po preprostih poslovnih poročilih na telefonih in tablicah.

Microsoft na področju mobilnosti predstavlja nove aplikacije za telefone in tablice, ki bodo namenjene upravljanju stroškov, spremljanju časa in različnim odobritvam. Menedžerji bodo tako lahko potrjevali poslovne zahteve v zvezi s proračuni ter predlagali stroškovna poročila in nakupne zahteve.