Profil: Mark Schwartz

Leta 2002 je zapustil družbo Goldman Sachs in postal svetovalec Georga Sorosa.

Objavljeno
18. junij 2012 13.32
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Investicijska banka Goldman Sachs je svojemu nekdanjemu sodelavcu Marku Schwartzu ponudila položaj podpredsednika družbe in vodilni položaj v azijsko-pacifiški podružnici. Schwartz se bo preselil v Peking, družba Goldman Sachs pa je tako potrdila, da postaja Azija čedalje pomembnejši trg, zato mu namerava posvetiti še več pozornosti kot doslej.

Sedeminpetdesetletni Mark Schwartz je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja diplomiral in magistriral na Harvardu in se leta 1979 pridružil Goldman Sachsu. Od leta 1991 do 1997 je bil vodja oddelka za kapitalske trge, med letoma 1997 in 2001 pa je vodil japonsko podružnico družbe Goldman Sachs. Od leta 1999 do 2001 je vodil tudi azijsko podružnico družbe. Potem ko je leta 2002 zapustil družbo Goldman Sachs, je postal svetovalec Georga Sorosa in vodil upravni odbor sklada Soros Fund Management, leta 2006 pa je soustanovil investicijsko družbo MissionPoint Capital. Poleg tega je član upravnih odborov več družb, med drugim v japonski telekomunikacijski družbi SoftBank in ameriški finančni družbi MasterCard. Na pobudo Rajata Gupte, nekdanjega člana upravnega odbora Goldman Sachsa, se je za kratek čas pridružil investicijski družbi New Silk Route, še preden je komisija za vrednostne papirje obtožila Gupto trgovanja na podlagi notranjih informacij.

Schwartz sodeluje z več človekoljubnimi organizacijami, z ženo podpirata tudi različne okoljevarstvene pobude. Rada imata naravo, zato sta skupaj uredila organsko kmetijo Rainbeau Ridge, ki jo še vedno z veseljem upravljata.

Schwartz je februarja preživel teden dni v Pekingu na srečanju nekdanjih vodilnih delavcev družbe Goldman Sachs in takrat so mu predstavniki družbe predlagali, da bi se jim spet pridružil in vodil azijsko-pacifiško podružnico banke. V Pekingu bo nadomestil Michaela Evansa, ki se vrača v New York in velja za enega morebitnih naslednikov Lloyda Blankfeina na čelu družbe. Nekateri so vodjem družbe Goldman Sachs že očitali, da ne znajo poiskati in usposobiti lokalnih strokovnjakov za delo na vodilnih položajih v regiji. Pri družbi Morgan Stanley, denimo, enega vodilnih položajev v njihovi regionalni podružnici zaseda tamkajšnja strokovnjakinja Wei Christianson.

Poteza ni zelo običajna, saj v banki zelo redko zaposlujejo nekdanje sodelavce na vodilnih položajih. Toda izvršni direktor Lloyd Blankfein je izjavil, da je Schwartz veliko prispeval k temu, da banka uspešno posluje v tej regiji, zato je prepričan, da se bo družba z njegovimi izkušnjami in poznavanjem tamkajšnjih razmer lahko še bolj uveljavila na območju Azije in Tihega oceana in še uspešneje tekmovala s svojimi tekmeci.