Približno 107 tisoč gospodinjstev v 68 slovenskih občinah uporablja zemeljski plin za sanitarno vodo, ogrevanje prostorov in/ali kuhanje, navajajo v javni agenciji za energijo. Lani so se cene vsak mesec v povprečju povišale za tri odstotke, največ v začetku kurilne sezone, decembra pa je bil plin za gospodinjstva z letno porabo od 501 do 1500 kubičnih metrov skoraj četrtino dražji kot januarja. Tudi v prvi polovici letošnjega leta se je po podatkih agencije dražil in je bil junija za 5,7 odstotka dražji kot januarja. Povprečna cena za kubični meter je bila 0,5133 evra.
Pri Gen-I še za cent manj
Z vstopom Gen-I na trg so se razmere na trgu začele spreminjati, saj je potrošnikom ponudil pomembno ugodnejše cene (0,3999 evra za kubični meter), kar je v boju za stranke k boljšim ponudbam spodbudilo tudi druge distributerje. V petek so iz Gen-I sporočili, da so pridobili že 17 tisoč novih odjemalcev, kar je 15 odstotkov trga. Zato bodo zdaj veljavno ceno za kubični meter plina znižali še za cent, tako da bo za november in december 0,3499 evra. Ob tem so zagotovili še, da vsaj dve leti, do konca decembra 2014, cena ne bo presegla 0,395 evra za kubični meter zemeljskega plina. Tudi drugi distributerji – v Sloveniji je vseh skupaj po podatkih 17 – medtem nižajo cene.
Spremembo mora podpreti vsaj polovica lastnikov
V podjetju SPL, ki je upravnik številnih večstanovanjskih stavb in sosesk po državi, ugotavljajo: »Na trgu dobave plina so trenutno dogajajo drastične spremembe, na katere so se odzvali vsi dobavitelji. Poudariti moramo, da so vsi dobavitelji znižali in uskladili cene in da so si cenovno zelo blizu.« Andrej Krč z oddelka energetike v Domplanu, kjer se ukvarjajo z upravljanjem večstanovanjskih objektov, so pa tudi dobavitelji, je dejal, da so razlike zdaj v centih in svetoval, da lastniki pretirano ne hitijo z menjavo, ki je možna vsak mesec. Drugačne pogoje imajo le odjemniki, ki na leto porabijo več kot sto tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina. Ti morajo zamenjavo napovedati do konca septembra za naslednje leto.
Uresničitev zamisli o zamenjavi dobavitelja zemeljskega plina v večstanovanjski stavbi praviloma zahteva nekaj več aktivnosti kot na primer zamenjava ponudnika električne energije. Za to se lahko posamezni lastnik odloči neodvisno od solastnikov, če ima stanovanje individualno odjemno mesto, pojasnjujejo v SPL. »Če pa gre za skupno toplotno postajo ali kotlovnico (toplotna postaja oziroma kotlovnica za ogrevanje in tudi za pripravo tople vode), pa morajo lastniki pri upravniku preveriti možnosti za zamenjavo. Treba je preveriti, kakšen je odpovedni rok veljavne pogodbe z obstoječim dobaviteljem, letno količino porabljenega plina in kako se račun deli. Kotlovnice namreč lahko služijo več stavbam, te pa imajo lahko različne upravnike. Na podlagi teh podatkov upravnik pridobi ponudbe pri drugem dobavitelju. Za zamenjavo dobavitelja se mora strinjati več kot 50 odstotkov etažnih lastnikov na skupnem sestanku ali z listinsko izjavo,« pojasnjujejo v SPL. Podpora predlogu mora biti takšna v vsakem od objektov, ki imajo skupno kotlovnico, nato upravniki uredijo vse potrebno za zamenjavo dobavitelja.
Nekateri dobavitelji strank
Po izkušnjah zadnjega meseca imajo nerazumno dolg odpovedni rok v Domplanu in Istrabenz plinih, v Gen-I pa so tudi ugotovili, da dobavitelji odjemalcem zaračunajo pogodbene kazni, če hočejo predčasno odpovedati pogodbo. »Takšni penali so določeni v pogodbah o dobavi dobavitelja Istrabenz plini, ki hoče odjemalca vezati za desetletno obdobje. Če gospodinjski odjemalec odpove pogodbo prej, bi moral plačati pavšalne »fiksne stroške do konca pogodbene dobe,« navajajo v Gen-I. »Svetujemo, da gospodinjski odjemalci od dobavitelja zahtevajo pisno zagotovilo, da penalov zaradi nezakonitosti ne bodo zahtevali. Prav tako naj vložijo prijavo na pristojno tržno inšpekcijo in Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS).«
Istrabenz plini na inšpektoratu
Na ZPS so med tem že posredovali. Menijo, da mora biti menjava dobavitelja omogočena kadar koli, in to brezplačno. Na podlagi pogodb, ki so jih preverili, so pozvali Petrol, naj omogoči odstop od pogodbe kadar koli, in ne do določenega datuma z začetkom veljavnosti v naslednjem koledarskem letu. Dobavitelj je to upošteval, na ZPS pa do zdaj še niso prejeli odziva Istrabenz plinov, kjer potrošniki pogodbe poleg tega sklepajo za nedoločen čas, vendar najmanj za deset let. V njihovih splošnih pogojih te določbe ni, zato na ZPS svetujejo, da se sklicujejo na to določilo.
»Menimo, da potrošniki ne bi smeli nositi nobenih stroškov za zamenjavo dobavitelja, zato ocenjujemo, da je šlo v primeru Istrabenz plini za nepošten pogodbeni pogoj, če seveda drži novica, ki smo jo prebrali v medijih, da potrošnikov pri odpovedi pogodb ne bodo omejevali. Podjetje smo sicer že v začetku oktobra pozvali, naj potrošnikov pri odstopu od pogodbe ne omejujejo z dolgimi odpovednimi roki in plačilom stroškov. Ker se na dopis v zaprošenem roku niso odzvali, smo zaradi uporabe nepoštenih pogodbenih pogojev že pretekli teden podali prijavo na tržni inšpektorat,« je povedala Breda Kutin, predsednica ZPS.
Vzorca Domplanove pogodbe in splošnih pogojev, kjer imajo po nekaterih informacijah podobna določila, na ZPS še niso dobili na vpogled, tako da tega ne morejo potrditi oziroma zanikati. Potrošnike, ki bodo imeli težave pri zamenjavi ponudnika, pozivajo, naj jim pošljejo kopije pogodb in splošne pogoje dobaviteljev v pregled, da bodo lahko ukrepali, če bo treba.













