Prejšnji partner ne more več preprečiti ločitve

Podjetja in gospodinjstva bodo lahko po novem podpisala novo pogodbo o dobavi elektrike brez dovoljenja prejšnjega dobavitelja.

Objavljeno
24. maj 2006 23.57
Ljubljana – Podjetjem in gospodinjstvom, ki bodo želela zamenjati dobavitelja elektrike, ne bo več treba vprašati za dovoljenje dosedanjega dobavitelja, nova pogodba o dobavi pa lahko začne veljati že v 18 dneh. To sta najpomembnejši spremembi, ki ju bo v prihodnjega pol leta uvedla nova vladna uredba s področja organiziranja trga z električno energijo. Kljub temu v dveh največjih distribucijskih podjetjih pričakujejo, da poenostavljeni postopek ne bo spodbudil zamenjav dobaviteljev.

Vlada je po več mesecih usklajevanj z Elektrom Slovenije (Eles), ki ga vodi Vitoslav Türk, in Borzenom ta mesec sprejela uredbo, s katero se bo po mnenju ministrstva za gospodarstvo skrajšal, poenostavil in pocenil postopek zamenjave dobavitelja elektrike za odjemalce. Temeljna sprememba je, da po novem podjetja in gospodinjstva za zamenjavo ne potrebujejo več odobritve dosedanjega dobavitelja. »Tak pogoj je bil v začetnem previdnem obdobju delovanja trga nekakšen varnostni ukrep. Sam po sebi pa je nesmiseln, in smo ga zato odpravili. Po novem je treba zahtevi za menjavo dobavitelja priložiti le potrdilo, da je dosedanji dobavitelj obveščen o prekinitvi dobavne pogodbe,« so nam razložili na direktoratu za energijo pri ministrstvu.

Druga pomembna sprememba je krajši rok menjave. Doslej je veljalo, da je sprememba dobavitelja začela teči v enem mesecu po izteku meseca, v katerem je bila vložena vloga za menjavo. To pomeni, da je med oddajo vloge in spremembo potekel najmanj en mesec in največ dva. Povedano preprosteje: kdor je dobavitelja pisno želel zamenjati v prvih dneh januarja, je lahko na dejansko zamenjavo moral čakati tudi do konca februarja, če se je s tem seveda strinjal njegov dosedanji dobavitelj. »Po novem je sprememba, za katero je bila nova pogodba o dobavi oddana do desetega v mesecu, veljavna prvega v naslednjem mesecu. Od vloge do spremembe poteče torej najmanj 18 in največ 51 dni,« pojasnjujejo na direktoratu.

To naj bi šlo najbolj na roko dobaviteljem, ki so na novo prevzemali odjemalce – njihov »prepis« bo namreč cenejši. Po mnenju naših sogovornikov pa je precej manj verjetno, da se bo zaradi poenostavljenega postopka in krajšega »odpovednega roka« za zamenjavo odločilo precej več odjemalcev. »Še leta 2003 je pravico do zamenjave dobavitelja električne energije izkoristilo približno 17 odstotkov odjemalcev, medtem ko je ta odstotek v letu 2005 precej nižji. Za to se je odločilo le okoli pet odstotkov vseh upravičenih odjemalcev (podjetij, op. p.). Število zamenjav v prihodnosti bo odvisno od trenutnega odnosa med dobavitelji in upravičenimi odjemalci ter vpliva novega načina menjave in neposrednega dostopa gospodinjstev do trga na te odnose,« so previdni v Borzenu, ki ga vodi Damjan Stanek.

Več v četrtkovem tiskanem Delu