Prisilna poravnava Vode Juliana

Upniki družbe Voda Juliana so na kranjskem sodišču potrdili prisilno poravnavo, ki pomeni možnost za nadaljnje poslovanje omenjene polnilnice vode.

Objavljeno
11. november 2005 15.01
Kranj – Upniki jeseniške družbe Voda Juliana so na današnjem naroku na kranjskem okrožnem sodišču potrdili prisilno poravnavo, ki pomeni odpravo stečaja in možnost za nadaljnje poslovanje omenjene polnilnice vode. Vendar boj za Juliano s tem še ni končan. Prisilna poravnava bo namreč stopila v veljavo šele, ko jo bo potrdilo tudi višje sodišče v Ljubljani, na katerega bo Radenska vložila pritožbo zoper danes sprejeto odločitev.

Direktorja družb Roga in Gemag center, ki sta lastnici Vode Juliana, Marjan Krajnc in Nevena Tea Gorjup sta s potekom današnjega naroka in odločitvijo upnikov zadovoljna, saj se je postopek potrjevanja prisilne poravnave vlekel že več mesecev. "Dosegli smo prvi korak h končni realizaciji sanacije družbe," je poudarila Gorjupova, ki pričakuje, da se bodo "nagajanja" s strani Radenske nadaljevala. Ob tem upa, da bodo pritožbeni postopki potekali čim hitreje. V Vodi Juliana proizvodnja namreč stoji že od septembra, njen zagon pa bo možen šele po pravnomočnosti prisilne poravnave.

Radenska bo boj za Vodo Juliano vsekakor nadaljevala. "Uporabili bomo vsa pravna sredstva, da preprečimo prisilno poravnavo," je poudaril odvetnik Radenske Gregor Simoniti. Prva poteza bo pritožba zoper današnjo odločitev. Radenska pa bo nadaljevala tudi s sodnim sporom na ljubljanskem sodišču, kjer družbi Voda Juliana očita nezakonito uporabo njene blagovne znamke. To je namreč Radenska pred kratkim odkupila od ustanovitelja Juliane Teosa Perneta.

Gorjupova je prepričana, da je blagovna znamka Juliana last družbe Vode Juliana in ne Radenske, zato je prepričana, da bo jeseniška polnilnica še naprej lahko prodajala vodo pod imenom Juliana. Če to ne bo mogoče, pa bodo gradili na novi blagovni znamki. Po besedah Krajnca namreč blagovna znamka ni tako pomembna kot dejstvo, da gre za kvalitetno vodo izpod Karavank.

Proizvodnja se bo v družbi Voda Juliana lahko pričela takoj, ko bo sklep o prisilni poravnavi pravnomočen. Sedaj namreč potekajo aktivnosti za pridobitev koncesije za črpanje vode. Poleg tega se končuje selitev v nove začasne prostore, kjer vlagajo v tehnološko opremo polnilnice, ki bi lahko v kratkem začela s polnjenjem.

Prisilno poravnavo je potrdila večina upnikov, ki imajo skupaj 85 odstotkov vseh terjatev, saj so se za nasprotovanje prisilni poravnavi odločili le Radenska, Železarna Jesenice, Teos Perne in Jeko-in. Ti so tudi že na preteklih dveh narokih v septembru vložili predloge za zaustavitev postopka prisilne poravnave, saj s predlaganim načrtom finančne reorganizacije niso zadovoljni in hkrati družbi očitajo nezakonito polnjenje vode.

Terjatve bodo bolje poplačane

Večina upnikov je prisilno poravnavo potrdila zato, ker bodo po načrtu finančne reorganizacije njihove terjatve do jeseniške polnilnice vode bolje poplačane, kot bi bile v primeru stečaja. Veliko upnikov se je odločilo celo, da bo sprejelo ponudbo lastnikov družbe in bodo svoje terjatve konvertirali v lastniške deleže Vode Juliana ter tako postali solastniki družbe. Preostali, ki ne bodo izvedli konverzije, pa bodo po načrtu finančne reorganizacije poplačani v višini 20 odstotkov svojih terjatev.

Upnike je prepričal tudi sodni izvedenec ekonomske stroke Mihael Bakovnik, ki je v svojem strokovnem mnenju načrt finančne reorganizacije in sanacije družbe ocenil za uresničljivega. Pri tem je vztrajal tudi po nekaterih pripombah s strani Radenske, Železarne Jesenice in Jeko-ina, da načrt finančne reorganizacije ne predvideva takšnega izpada proizvodnje, da dokapitalizacija z novo nepremičnino ni mogoča, da je predstavljena cena vode nerealna in da vode ni mogoče črpati zastonj.

Odvetnik Železarne Jesenice je stečajnemu senatu celo predlagal, da bi imenoval novega izvedenca, saj je podvomil v poznavalstvo trga vode omenjenega izvedenca. Vendar je senat ta predlog skupaj s predlogi za ustavitev postopka prisilne poravnave zavrnil.

Prihodnost družbe je sicer negotova, sta se strinjala Bakovnik in stečajni upravitelj Vode Juliana Grega Erman, ki je prav tako podprl prisilno poravnavo. "Pozitivno je, da smo se premaknili s statusa quo, vendar se bo boj nadaljeval in le od lastnikov Vode Juliana je odvisno, ali bo polnilnica vendarle lahko pričela poslovati in bo v svojem delu uspešna," je še ocenil Erman.