Zato je odločitev nadzornega sveta za njegovo zamenjavo po njenem mnenju utemeljena in v "interesu nadaljnje izvedbe projekta". Ali je bil sam postopek razrešitve opravljen pravilno, morajo presoditi pravniki, dodaja Radićeva.
Izvedba projekta TEŠ 6 ni pod vprašajem, je pa treba projekt "resno premisliti" ter znova pregledati finančno konstrukcijo in pospešiti pridobivanje vseh dovoljenj, je dejala ministrica.
Reakcije na Rotnikovo zamenjavo so "nedopusten pritisk politike na strokovno upravljanje TEŠ", pravi Radićeva. "Glede na informacije v medijih in informacije, ki jih je podalo poslovodstvo HSE, lahko z gotovostjo trdim, da tovrstno ravnanje Rotnika ogroža izvedbo projekta TEŠ 6, da ravnanje sindikatov ogroža socialno varnost delavcev in da aktivnosti lobijev, ki tako branijo Rotnika, predstavljajo nedopusten pritisk politike na strokovno upravljanje Teša in tudi na ta način ogrožajo projekt Teš 6," je strnila Radićeva.
Dogajanje po menjavi Rotnika na čelu TEŠ po njenem mnenju kaže na "izredno hude posege v delovanje pravne države in v spoštovanje pravil korporacijskega upravljanja".
Ravnanje sindikata v družbi, ki je zaradi Rotnikove menjave v petek že izvedel dveurno opozorilno stavko in v končni fazi grozi z ustavitvijo proizvodnje v Tešu ter na delovno mesto ne spusti novega direktorja Simona Tota, "ogroža socialno varnost delavcev" in je "slaba manipulacija z delavci", meni ministrica.
Rotnikova zamenjava namreč ne pomeni konca projekta TEŠ 6, trdi ministrica. Po njenih besedah ne držijo tudi očitki sindikata, da je prepovedal izplačilo plač. Izplačati jih ni mogel, ker ga niso spustili na delovno mesto; dal je namreč navodilo, da se transakcij ne izvaja, dokler ne prevzame poslov, je pojasnila.
Vprašljivo se ji zdi tudi dejstvo, da se sindikat bori za pravice direktorja. To Radićevo spominja na ravnanje sindikata v Vegradu, ki da je ščitil nekdanjo direktorico Hildo Tovšak.
Tudi pritiski lokalnih lobijev v Šaleški dolini se ji zdijo nesprejemljivi. Tako je izjave velenjskega podžupana in člana predsedstva SD Srečka Meha - med drugim da je Rotnik dobro vodil družbo - označila kot "neprimerne in čudne", saj da uradno dostopa do informacij o tem nima. Takšno "nedopustno vmešavanje lobijev in politike v strokovne odločitve" nadzornih svetov Radićevo spominja na prodajanje Pivovarne Union.
Radićeva je "kot državljanka" sindikat pozvala, naj se pogovori s poslovodstvom Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in Totom ter naj prekliče stavko.Tot sestanek s projektno skupino za Teš 6 predstavil na torek v Ljubljani
Tot sestanek s projektno skupino za Teš 6 predstavil na torek v Ljubljani
Novoimenovani direktor Simon Tot je za danes napovedani sestanek s projektno skupino za TEŠ 6, ki bi se moral v Tešu začeti ob 11. uri, prestavil na torek v Ljubljani, je danes za povedal predsednik podjetniškega sindikata TEŠ Branko Sevčnikar.
Poudaril je, da so bili zaradi napetih razmer v podjetju, po četrtkovi razrešnici dotedanjega direktorja TEŠ Uroša Rotnika, danes pripravljeni nuditi Totu vso potrebno zaščito, zakaj se je odločil za prestavitev sestanka v Ljubljano pa Sevčnikarju ni znano. Stavkovna straža je sicer Totu v petek preprečila vstop v podjetje in je primopredaja poslov med njim in Rotnikom tako potekala na velenjski lokaciji Holdinga Slovenske elektrarne.
Neuradno Tot danes ni prišel v TEŠ. Ponujen mu je bil prihod v spremstvu, ki bi ga tudi po končanem sestanku potem pospremilo iz podjetja. Zanj naj bi to bilo nesprejemljivo, saj je kot direktor Teša že vpisan v sodni register s polnimi pooblastili. Tot pa bo popoldne ob 17. 30 uri na sedežu HSE v Ljubljani podal izjavo za javnost.
Tot je dopoldne zatrdil, da odločno podpira nadaljevanje projekta TEŠ 6, ker če ga ne bi podpiral, ne bi prevzel vodenja družbe. Zavrgel pa je poročanje nekaterih medijev, da so banke odstopile od dogovora o financiranju TEŠ 6 v višini 110 milijonov evrov. "Mi zdaj moramo opraviti domačo nalogo in operativno začeti izvajati terminsko določene zadeve, da pridemo v roke, ki jih od nas terjajo banke," pravi Tot.