Ljubljana - Širokopasovni dostop do interneta je v Sloveniji v minulem letu doživel pravi preboj. Število širokopasovnih priključkov se je namreč v obdobju od januarja do oktobra v letu 2005 povečalo kar za trikrat, pojasnjujejo v agenciji za pošto in elektronske komunikacije. S tem je rast števila širokopasovnih priključkov v Sloveniji po njihovih podatkih občutno hitrejša od povprečja EU, saj je ta v istem obdobju zabeležila dvakratno povečanje.
Ob tem v agenciji dodajajo, da je v Sloveniji še veliko možnosti za naraščanje penetracije širokopasovnega dostopa do interneta, tako da imajo operaterji na tem področju zelo ambiciozne načrte.
K hitri rasti širokopasovnega interneta je med drugim prispevala tudi razveza ISDN in ADSL, ki jo je Telekom Slovenije omogočil septembra lani. S tem uporabniki lahko kupujejo storitev ADSL brez predhodnega nakupa tehnologije ISDN.
V Telekomu so tako v okviru partnerskega programa za večjo popularizacijo in hitrejšo rast širokopasovnih povezav do interneta ADSL, v katerem sodelujejo s ponudniki internetnih storitev Voljatelom, Perftechom, Siolom in Medinetom, samo v prvih dveh mesecih po razvezi ISDN in ADSL v širokopasovno omrežje skupno priklopili več kot 20.000 novih naročnikov.
Po zadnjih uradnih podatkih, ki jih ima agencija, z začetka oktobra lani, je v Sloveniji sicer skupno 371.000 internetnih priključkov. Po teh podatkih se Slovenija uvršča med srednje razvite države na tem področju, pojasnjujejo v agenciji.
Pri tem klicni dostop do interneta zaseda 55 odstotni delež, ADSL 28-odstotni, kabelski 16-odstotni, ostale oblike dostopa pa enoodstoten delež. Vodilni ponudniki klicnega dostopa so Voljatel, Siol in Arnes, pri dostopu prek ADSL so največji slovenski ponudniki Siol, Medinet in Voljatel, pri kabelskem dostopu pa Telemach, Arnes in KRS Tabor.
Na področju širokopasovnega dostopa do interneta ima sicer ADSL 63-odstotni delež, kabelski dostop zaseda 36 odstotkov, ostali dostopi pa preostali odstotek.