Razkošna vila za samo 99 evrov

Obupana lastnica, ki ji več let ni uspelo prodati razkošne hiše, si je izmislila izvirno internetno prodajo - Srečnežu vila za 99 evrov, lastnici pa v nekaj dneh za 990.000 evrov nakazil.

Objavljeno
22. januar 2009 16.42
Vila za 99 evrov ob idiličnem Vrbskem jezeru?
D. S.
D. S.
V času finančne in nepremičninske krize, ko je težko prodati še tako poceni hišo, kaj šele razkošno starejšo vilo, kakršno je nemška lastnica v okolici Celovca več let neuspešno ponujala posrednikom, bi nova metoda internetne prodaje lahko postala zelo priljubljena. Premetena ženska si je, da bi prodajo končno naredila zanimivejšo, izmislila izjemno izviren nepremičninski srečelov na internetu, kakršnega doslej menda še ni bilo. Interesentom je ob fotografiji in opisu vile ponudila 9999 srečk, vsako po 99 evrov, in obljubila, da jo bo tisti, ki bo izžreban, dobil za pičlih 99 evrov.

Ponudba je nepričakovano zbudila ogromno zanimanja in »srečke« so pošle v nekaj dneh. Manj kot 100 evrov za razkošno vilo, in to v žrebanju s komaj deset tisoč sodelujočimi se je potencialnim kupcem očitno zdelo dokaj smiselno tveganje in dobra priložnost, izguba v primeru, če ne bi bilo sreče, pa tudi ne prevelika.

Ponudbe so menda deževale z vseh koncev sveta, celo iz ZDA in Brazilije in na računu presenečene lastnice celovške vile se je v nekaj dneh nabralo 990.000 evrov. Po pisanju Die Welta kar precej več, kot je bila uradno ocenjena vrednost (830.000 evrov).

Srečni lastnik nepremičnine z dobrimi 400 kvadratnimi metri stanovanjske površine, več kopalnicami in razkošnim vrtom je postal neki Avstrijec, ki, seveda, želi ostati anonimen. Da je prav on dobitnik, je izvedel pri zobozdravniku, kajti »srečko« mu je na njegovo ime, ne da bi mu kar koli povedala, kupila žena. To je bil verjetno njen doslej najboljši nakup.

Ali se bosta srečna nova lastnika vselila v hišo ali jo bosta prodala, menda še ne vesta ali nočeta povedati, koliko davkov bo od te nenavadne prodaje treba plačati državi, pa je že bolj ali manj znano. Vestna nemška lastnica se je namreč pred svojim nenavadnim podvigom pri notarju natančno pozanimala in pravno zavarovala, preden se je odločila za internetno »loterijo«, ki bi jo v časih finančne krize zdaj radi posnemali številni avstrijski prodajalci nepremičnin. Dobila je ustrezno soglasje finančnega ministrstva, postopek pa je bil tudi sicer izveden po vseh veljavnih zakonih in tako, da pri žrebanju niso nastali nobeni pravni zapleti. Ustrezno je bilo vnaprej urejeno tudi plačilo davka, ki bo, seveda, višji kakor pri navadni prodaji nepremičnin, kajti v tem primeru bo šlo za davek od iger na srečo.

Nenavadni srečelov je bil torej temeljito pripravljen in zgledno pravno izpeljan. V nasprotnem bi lahko kaj hitro postal kaznivo dejanje, opozarjajo tisti, ki se zaradi finančnih težav in krize na nepremičninskem trgu že bojijo številnih amaterskih internetnih posnemovalcev.