Rešitev krize že v letu in pol?

Voditelji članic Azijsko-pacifiškega foruma o gospodarskem sodelovanju so dopolnili svojo sobotno deklaracijo z mnenjem, da je mogoče svetovno finančno krizo premagati v 18 mesecih.

Objavljeno
24. november 2008 09.21
apec Lima
Ma.K./STA
Ma.K./STA
Lima - Voditelji članic Azijsko-pacifiškega foruma o gospodarskem sodelovanju (Apec) so v nedeljo ob sklepu vrhunskega srečanja v Limi dopolnili svojo sobotno deklaracijo z mnenjem, da je mogoče svetovno finančno krizo premagati v 18 mesecih.

Deklaracija je bila dopolnjena na pobudo gostitelja vrha, perujskega predsednika Alana Garcie, čeprav vsi voditelji niso delili v njej izraženega optimizma. Je pa svetovalec ameriškega predsednika Georgea Busha Dan Price dejal, da je mogoče po Bushevem mnenju krizo premagati še hitreje.

Dopolnjena izjava izraža prepričanje, da je mogoče krizo premagati že v 18 mesecih, in dodaja, da so že bili sprejeti nujni ukrepi za stabilizacijo finančnih sektorjev ter utrditev gospodarske rasti. Izjava sicer ne pojasni, zakaj ravno 18 mesecev, vendar pa se to obdobje nekako sklada z napovedjo Mednarodnega denarnega sklada (IMF), da bodo razvita gospodarstva po le 0,1-odstotni rasti v letu 2009 v letu 2010 začela okrevati.

V soboto na vrhu Apeca sprejeta izjava sicer izraža podporo deklaraciji voditeljev držav skupine G20 - še posebej v delu, ki zavrača protekcionizem in obljublja, da voditelji naslednjih 12 mesecev ne bodo postavljali nobenih novih ovir trgovini in investicijam.

Voditelji so se tudi zavezali, da bodo naslednji mesec v Ženevi ponovno zagnali pogajanja o liberalizaciji svetovne trgovine v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki so se začela pred sedmimi leti v Dohi, julija letos pa izgubila zagon. Pozvali so še k večji udeležbi članic Apeca pri odločanju v IMF in drugih mednarodnih organizacijah.

Deklaracija vrha Apeca poleg tega izraža skrb voditeljev zaradi visokih cen hrane, zavezanost boju proti korupciji in piratom ter odločno podporo dolgoročnemu in učinkovitemu sodelovanju v boju proti podnebnim spremembam.

Vrha v perujski prestolnici se je udeležilo devet voditeljev držav, ki so minuli teden sodelovali že na vrhu G20 v Washingtonu. Članice Apeca in Hongkong sicer predstavljajo kar 55 odstotkov celotnega svetovnega BDP ter 49 odstotkov vse svetovne trgovine. Kot kaže, se Apec znova vrača k svojim gospodarskim koreninam, potem ko so sklepne izjave vrhunskih srečanj zadnja leta vsebovale vse več drugih tematik.

Apec sicer sestavlja 21 gospodarstev in ne držav, saj sta med njimi tudi Hongkong in Tajvan. Ostale članice so Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Kitajska, Indonezija, Japonska, Južna Koreja, Malezija, Mehika, Nova Zelandija, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Rusija, Singapur, Tajska, ZDA in Vietnam.