Sarkozy: Nad finančno krizo vsak na svoj način, vendar usklajeno

Kot so se na sestanku dogovorili vodje štirih evropskih članic skupine G-8 s predsednikom Evropske centralne banke in vodjo evroskupine, bo bančni sistem vsaka država podprla s svojimi ukrepi, vendar z medsebojnim usklajevanjem.

Objavljeno
04. oktober 2008 15.18
francoski predsednik Nicolas Sarkozy
Ma.K./Do.P./STA
Ma.K./Do.P./STA
Bruselj/Pariz - Francosko predsedstvo EU je za danes sklicalo nujni sestanek predsednikov držav in vlad štirih evropskih članic skupine G-8 - francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, nemške kanclerke Angele Merkel, britanskega in italijanskega premiera Gordona Browna ter Silvia Berlusconija, ki so se s predsednikom Evropske centralne banke (ECB) Jeanom-Claudeom Trichetom in vodjo evroskupine Jeanom-Claudeom Junckerjem pogovarjali o tem, kako se odzvati na krizo na finančnih trgih.


Dogovorili smo se, da bodo države vsaka na svoj način, s svojimi ukrepi podprle bančni sistem, vendar se bodo med seboj usklajevale, je po današnjem vrhu v Parizu sporočil Nicolas Sarkozy. Dodal je, da je treba čim prej sklicati mednarodno konferenco ter vse udeležence na trgu podvreči nadzoru.

Nemška kanclerka Angela Merkel je dejala, da bo usklajeno delovanje med državami ponovno vzpostavilo zaupanje v sistem ter da Evropa potrebuje dosleden in skladen odziv, pri čemer vsi pokažejo svojo odgovornost. "Nadaljevali pa bomo na nacionalni ravni," je potrdila besede Sarkozyja.

 

Sarkozy je poleg tega navedel, da so se voditelji danes strinjali, da bodo države v primeru podpore javnega sektorja bankam v krizi zagotovile, da bodo odgovorni za nastalo škodo primerno kaznovani.


Sarkozy je poleg tega navedel, da so se voditelji danes strinjali, da bodo države v primeru podpore javnega sektorja bankam v krizi zagotovile, da bodo odgovorni za nastalo škodo primerno kaznovani. "Nekaj se moramo naučiti iz krize, kar pomeni, da morajo tisti, ki so odgovorni, za to tudi odgovarjati," je jasna Merklova.

Predsedujoči je dejal, da so se sogovorniki strinjali, da mora biti "v izjemnih okoliščinah" Evropska komisija fleksibilna pri uporabi pravil državnih pomoči in dodeljevanja nujne pomoči problematičnim bankam in drugim finančnim institucijam. Omenil je pakt o stabilnosti in rasti, katerega spoštovanje mora po njegovem prav tako odsevati izjemne razmere, kar nenazadnje ta tudi dopušča. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je le potrdil, kar je povedal Sarkozy.

 

Sarkozy: Ostrejši nadzor je nujen

 

Ta je med drugim izpostavil, da morajo evropske banke delovati na enakovredni osnovi z drugimi in da se morajo zaradi vidika zagotavljanja konkurenčnosti spremeniti tudi računovodska pravila. Nujni so ostrejši nadzor, zakonodaja ter boljši standardi, okrepitev vsega navedenega pa mora potekati koordinirano.

 

Nov sistem oziroma nov finančni svet, "v katerega bo lahko vsak državljan verjel", po besedah Sarkozyja pomeni, da so vsi udeleženci na trgu "pod nadzorom". Tako bi bilo treba v prihodnje tesno bdeti ne le nad bankami, ampak tudi različnimi investicijskimi podjetji in hedge skladi.

 

Okrepitev nadzora in regulacije ter standardov mora biti koordinirano, je nadalje povedal Sarkozy in dodal, da so se danes dogovorili še o delovni skupini nadzornikov, centralnih bank in finančnih ministrov.

 

Juncker: Evropski narodi ne morejo delovati ločeno

 

Da evropski narodi ne morejo delovati ločeno, ampak morajo usklajevati delovanje, je menil Juncker. Po njegovem je treba v "najresnejši krizi od druge svetovne vojne" zagotoviti likvidnost zaradi povrnitve zaupanja. Tukaj pa ne gre le za zavezo vlad, ampak tudi zasebnega sektorja. Celotna Evropa mora ukrepati, je poudaril in pri tem spomnil na spoštovanje pakta o stabilnosti in rasti.

 

Sicer pa je dolgoletni vodja evroskupine izpostavil, da moramo preiti v nov sistem, kjer bodo tudi banke vedele, kaj počnejo. "Potrebujemo podjetniški kapitalizem, ne pa špekulativnega oziroma avanturističnega," je zatrdil in poudaril, da se morajo odgovorni zavedati, da ne morejo stranke prevzeti posledic njihovih tveganj.

 

Tudi Trichet je mnenja, da je trenutno najpomembnejša "sestavina" recepta zaupanje. Evropskim gospodinjstvom je zatrdil, da lahko računajo na ECB, ki bo zagotovila cenovno stabilnost, na stabilne pogoje pa se lahko zanesejo tudi podjetja, ki imajo posojila na srednji in dolgi rok.

 

Voditelji so po koncu srečanja pohvalili ZDA, ki so sprejele odločitev o 700 milijard vrednem načrtu reševanja finančnega sektorja. Sarkozy je izrazil prepričanje, da odločitev ZDA prispeva k stabilnosti in zaupanju, ob tem pa ponovil, da sam nikoli ni razmišljal o vzpostavitvi več milijard vrednega sklada za reševanje problematičnih evropskih bank.

 

Današnje srečanje je Sarkozy ocenil kot "nujno in tudi produktivno". Merklova je dejala, da je dalo zelo pomemben signal bankam in finančnim institucijam, Brown pa je javnosti sporočil, da Evropa dela vse za stabilnost in varnost podjetij in družin. Po mnenju Berlusconija smo priča odločenosti evropskih vlad, da poskrbijo za varnost depozitov državljanov, po oceni Barrosa pa odločenosti vseh za usklajene evropske napore za okrepitev zaupanja.


Brown in Merklova sta sicer pristala na današnji sestanek v Parizu šele potem, ko se je Sarkozy distanciral od ideje o več milijardnem skladu za reševanje bank.

 

Poziv IMF k enotnemu odgovoru EU


Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominique Strauss-Kahn je danes po pogovoru s predsednikom Sarkozyjem evropske države pozval k enotnemu odzivu na svetovno finančno krizo. Evropa po njegovem potrebuje usklajen nastop.

Po prepričanju Strauss-Kahna je treba trgom dati vedeti, da v Evropi ne bo vsaka država ukrepala po svoje.


V ponedeljek se bo sestala evroskupina z Junckerjem na čelu, ki po pravilu oceni razmere na trgih, nato sledi v torek zasedanje vseh finančnih ministrov EU, ki se ga bo udeležil tudi minister Andrej Bajuk. Predvidoma se bodo ministri zavzeli za usklajen pristop EU k trenutnim dogajanjem na trgih.