Šel, da bi rešil Večer pred agonijo

Nadzorni svet mariborske časopisno-založniške hiše Večer je sporazumno in iz nekrivdnih razlogov prekinil mandat direktorju Marku Tišmi.

Objavljeno
31. januar 2006 23.11
Večer praznuje šestdeseto obletnico
Maribor - Napovedi, da naj bi bila današnja seja nadzornega sveta ČZP Večer bolj razburljiva, kot je bilo sklepati po dnevnem redu, so se uresničile. Nadzorniki so na seji prejeli pisni nepreklicni odstop direktorja Marka Tišme, ki je v pismu zapisal, da odstopa iz osebnih razlogov, člani pa so njegov odstop soglasno sprejeli in se dogovorili za predčasno prekinitev mandata, ki se bo končal 28. februarja.

Tišma, ki je funkcijo direktorja prevzel julija 2004, svoje odločitve ni želel podrobneje pojasnjevati, kot pravi predsednik nadzornega sveta Črtomir Mesarič, pa so se s sprejemom odstopa želeli izogniti vsem zapletom in »agoniji«. Kakšna naj bi bila ta agonija, Mesarič ni želel pojasniti, dodal je le, da je takšna rešitev »v interesu Večera«. Po njegovih besedah poslovni razlogi nikakor ne bi bili razlog za zamenjavo direktorja, saj je časopisna hiša Večer lani poslovala zelo dobro; dobiček iz poslovanja se je v primerjavi z letom 2004 povečal za skoraj četrtino, glede na dobljeno tožbo pa je bilo čistega dobička kar 282 milijonov tolarjev, to je skoraj 70 odstotkov več kot leto prej, zato so se dogovorili za sporazumno prekinitev mandata iz nekrivdnih razlogov.

Mesarič je še dejal, da z mesta predsednika nadzornega sveta ne namerava odstopiti, kar se tiče nesorazmerne zastopanosti lastnikov v nadzornem svetu – časopisna hiša Delo je z 20 odstotki druga največja lastnica, vendar v nadzornem svetu nima nobenega predstavnika – pa se Mesariču to ne zdi nič posebej nenavadnega. Na morebitno zamenjavo članov nadzornega sveta bo tako očitno treba še nekaj časa počakati, morda celo do skupščine Večera, ki je napovedana za maj. Veliko hitreje bo opravljena zamenjava direktorja, saj je javni razpis napovedan že za sredo, kandidati pa bodo imeli osem dni časa za prijavo.

Po neuradnih podatkih naj bi bil eden potencialnih kandidatov za direktorja nekdanji glavni urednik Večera Milan Predan, ki je sedaj zaposlen na ministrstvu za zunanje zadeve. Predan je uredniško funkcijo opravljal od leta 1991 do leta 2000, nato pa je bil zamenjan z Majdo Struc, pri čemer so bile domnevno v ozadju nekatere politične zamere in pisanje nekdanjega novinarja Večera Mira Petka o domnevnem pranju denarja v NKBM. Predan za komentar ni bil dosegljiv, vendar je po nekaterih informacijah prav on eden prvih kandidatov.

Z odhodom Tišme se odpira tudi vprašanje glavnega urednika oziroma urednice Večera.

Največji lastniki Večera so KBM Infond s 36 odstotki, časopisna hiša Delo z 20 odstotki ter Infond ID s 15 odstotki, lastniške deleže pa imata še podjetje Leykam in Slovenska odškodninska družba.

Več preberite v sredini tiskani izdaji Dela.