Za vse tri sindikate je najbolj sporna poteza uprave Hita, ki od zaposlenih zahteva izjave o socialnem in zdravstvenem stanju, pri čemer je način zbiranja podatkov v nasprotju z zakonom o varstvu osebnih podatkov in veljavno podjetniško kolektivno pogodbo, je povedal predsednik novogoriške enote sindikata SOD Iztok Černigoj.
Sporno je, da ni jasno, zakaj bodo podatki uporabljeni, sploh pa bi morala uprava o tem obvestiti sindikate, je pojasnil. Po njegovih besedah bodo zbrani podatki najverjetneje uporabljeni za "listo presežnih delavcev". Glede na stanje v novogoriških igralnicah opuščanje sploh ni potrebno, še prej pa bi vodstvo moralo razmisliti o odprodaji nepotrebnih finančnih naložb in skrajševanju delovnega časa, je poudaril.
Zato sindikati od Trošta zahtevajo pisni preklic zbiranja kadrovskih podatkov, ki po mnenju odvetnika Sids Aleksandra Lisjaka predstavljajo poseg v zasebnost delavca, do petka do 12. ure ter spoštovanje podpisanih dogovorov s sindikati. Ker se vse več delavcev na sindikate obrača z navedbami o šikaniranju s strani predpostavljenih, od Trošta zahtevajo, naj do ponedeljka, 23. februarja, skliče sestanek z vodji in sprejme ukrepe za preprečitev šikaniranja.
Sindikati se želijo med 19. in 24. februarjem s Troštom sestati glede ukinjanja zaposlovanja za določen čas ter ukinjanja in minimiziranja študentskega dela. Med zahtevami, ki so jih poslali tudi predsedniku nadzornega sveta Hita Viktorju Baragi, je še odprodaja nepotrebnih finančnih naložb Hita.
"Če sestanka ne bo, bomo sindikati smatrali, da za rešitev nastale kritične situacije v družbi niste zainteresirani. Dolžni smo vas tudi obvestiti, da če sestanka ne bo, sindikati razmišljamo tudi o drugih zakonskih možnostih, ki so nam na razpolago," so še sindikati zapisali v dopisu Troštu. To bil lahko pomenili tudi preoblikovanje v stavkovne zahteve, je dodal Černigoj.
"V družbi Hit smo danes popoldne sicer prejeli zahteve, ki so naslovljene na predsednika uprave, vendar jih ta zaradi odsotnosti ne more komentirati," je povedal vodja korporativnega komuniciranja v Hitu Tilen Majnardi.
Po njegovih besedah gre v primeru izjav o socialnem in zdravstvenem statusu zaposlenih le za zbiranje ustreznih podatkov in zapolnjevanje evidenc kadrovske službe. "Zbiranje podatkov je v popolnem skladu z zakonodajo in z določili podjetniške kolektivne pogodbe," je poudaril. Hit se je namreč s socialnimi partnerji leta 2004 dogovoril o ukrepih, če bi bilo treba ugotavljati presežno delovno silo, iz česar izhaja, tudi pridobivanje kadrovskih podatkov o socialnem in zdravstvenem položaju zaposlenih, je pojasnil.
"Popolnjevanje evidenc je potrebno zaradi sestave osnutka programa presežnih delavcev, vendar to ne pomeni, da je družba Hit že pričela s postopki ugotavljanja morebitnih presežnih delavcev. Res pa je da takšno možnost jasno opredeljuje poslovni plan za leto 2009, ki ga je nadzorni svet sprejel decembra, o tem pa so bili obveščeni tako javnost kot predstavniki zaposlenih, nenazadnje kar dva sedita v šestčlanskem nadzornem svetu," je še poudaril Majnardi.
Kot je znano, je Hit konec leta 2008 zaposloval nekaj manj kot 1800 ljudi, v celotni skupini v Sloveniji in tujini pa je zaposlenih nekaj manj kot 3000 ljudi.