Skrb zbujajoče za slovenske izvoznike

Napovedi o recesiji evropskega gospodarskega motorja zbujajo nemalo skrbi tudi pri nas, saj je Nemčija naša najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica in eden največjih kupcev našega blaga.

Objavljeno
14. november 2008 08.34
Ljiljana Đerić
Ljiljana Đerić
Ljubljana - Najnovejši podatki nemške statistike, ki so potrdili domneve o recesiji, so kajpak skrb zbujajoči tudi za naše gospodarstvo. Nemčija je namreč naša najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica, saj je na vrhu lestvice največjih kupcev našega blaga in tudi naš najpomembnejši nabavni trg. Lani smo imeli z Nemčijo za sedem milijard 830 milijonov evrov blagovne menjave, v prvih petih mesecih letos (novejšega podatka Surs še ni objavil) pa za tri milijarde 496 milijonov. Največ menjave imamo s tremi deželami, in sicer Bavarsko, Baden-Württembergom in Severno Vestfalijo.

A zadnja štiri leta imamo v blagovni menjavi z največjo izvoznico na svetu primanjkljaj, ki se iz leta v leto veča. Lani smo, denimo, na nemški trg prodali za tri milijarde 652 milijonov evrov blaga in ga tam kupili za štiri milijarde 178 milijonov evrov. V prvih petih mesecih letos pa smo v Nemčijo izvozili za milijardo 643 milijonov evrov in iz nje uvozili za milijardo 853 milijonov.

 

Najpomembnejši delež v medsebojni trgovini imajo avtomobili. V prvem letošnjem polletju so imeli namreč 6,9-odstotni delež v našem izvozu v Nemčijo in 5,3-odstotni v uvozu iz nje. Sicer pa naša podjetja Nemcem prodajo tudi veliko sedežev in delov zanje, ki so imeli v prvem letošnjem polletju 5,6-odstotni delež v naši prodaji na nemški trg, na tretjem mestu so deli za vozila (4,7-odstotni delež), sledijo pa deli za gradbeno mehanizacijo (4,1-odstotni), elektrotermični aparati in drugi izdelki za gospodinjstva (2,9-odstotni) in deli za rotacijske električne stroje (2,3-odstotni).

 

V naših nakupih na nemškem trgu imajo poleg avtomobilov zelo pomemben delež zdravila, ki so imela v prvem letošnjem polletju 3,5-odstotni delež v našem uvozu iz Nemčije. Na tretjem mestu so ostanki železa in jekla (2,7-odstotni delež), sledijo pa tiskarski stroji (2-odstotni), tovornjaki (1,9-odstotni) in elektrika (tudi 1,9-odstotni delež).

 

Zaradi močnih trgovinskih vezi z Nemčijo imajo tam številne naše družbe svoja podjetja ali predstavništva. Denimo, Krka, Gorenje, Trimo, Cablex, Rudis, Eti, Transpak, Unior, Kolektor, Intereuropa in druge.

 

Iz petkove izdaje Dela