SNS in SD proti zvišanju DDV

SNS nasprotuje krpanju morebitne proračunske luknje z dvigom stopenj davka na dodano vrednost. Stranka ima vsaj štiri predloge, kako priti do manjkajočega denarja.

Objavljeno
13. september 2006 18.22
Ljubljana – Poslanska skupina SNS nasprotuje krpanju morebitne proračunske luknje z dvigom stopenj davka na dodano vrednost (DDV). Poslanec Sašo Peče je zato predstavil predloge SNS za zapolnitev morebitne proračunske luknje. Morebitnemu dvigu stopenj DDV nasprotujejo tudi v poslanski skupini SD, kjer poudarjajo, da koncept davčnih sprememb ni v celoti sprejemljiv.

Po mnenju SNS je velik del razpoložljivih sredstev v javni upravi; kot primer je Peče navedel Slovensko vojsko. Na strani odhodkov državne uprave bi lahko pridobili večji delež, meni Peče. Kot drugi ukrep je navedel povečanje nedavčnih proračunskih virov. Povečanje teh virov pa ne bi vplivalo na socialno stanje državljanov. Gre za področje koncesij, ki je v Sloveniji po Pečetovem mnenju neusklajeno.

Tretji ukrep je vezan na prihodke iz prodaje državnega premoženja, medtem ko je četrti in zadnji ukrep, ki ga predlaga SNS, odkup preteklih davčnih bremen. Po izračunu vladnega ekonomsko-socialnega sveta bi lahko na ta račun pridobila do 56 milijard tolarjev.

Peče ne verjame v populizem vlade

V primeru, da se bo vlada po volitvah odločila dvigniti davek na dodano vrednost, bo imel SNS znotraj stranke "resne pogovore". Peče bi se sicer v tem primeru zavzemal za izstop SNS iz partnerstva. Če bi vlada tik pred volitvami državljane razbremenila, takoj po volitvah pa državljane "davčno še močneje stisnila", bi to pomenil prvi primer vladnega populizma, je povedal Peče in dodal, da vlada po njegovem mnenju tega ne bo storila.

V SD pa so na novinarski konferenci poudarili, da ne morejo soglašati s paketom davčnih reform, kar posebej velja za zakon o dohodnini. V SD od vlade sicer še vedno pričakujejo dogovor glede finančne vzdržnosti predlaganih reform.