Srbski mediji v bitki za slovenski Mercator

Da ne bi bilo dvomov, kdo pravzaprav stoji za londonsko investicijsko družbo Altima Partners, ustanovljeno leta 2003, je beograjski Blic navedel enega izmed treh soustanoviteljev družbe Radenka Milakovića, ki se je banjaluškim zdomcem rodil v Nemčiji.

Objavljeno
06. april 2006 02.01
Mercatorjev center v Beogradu
Beograd/Od našega dopisnika – Da ne bi bilo dvomov, kdo pravzaprav stoji za londonsko investicijsko družbo Altima Partners, ustanovljeno leta 2003, je beograjski Blic navedel enega izmed treh soustanoviteljev družbe Radenka Milakovića, ki se je banjaluškim zdomcem rodil v Nemčiji. Šolal se je tudi v Angliji, se zaposlil v Deutsche Bank in bil nazadnje do leta 2003 njen direktor v Londonu. "Pred dvema letoma smo se osamosvojili ,a je naš sklad še navzoč v Deutsche Bank. Trenutno imamo 1,3 milijarde ameriških dolarjev, izkupiček pa nenehno narašča, ker investiramo v donosne dejavnosti," je lani izjavil Milaković, ko je Altima kupila Banjaluško pivovarno.

Za Miškovića in Beka četrtina Mercatorja se je zapisalo v naslovu včerajšnjega Blica, ki navaja, da pravzaprav Angleži kupujejo delnice Mercatorja za beograjska podjetnika Miroslava Miškovića in Milana Beka. Njuno srečanje s srbskim premierom Vojislavom Koštunico v torek – po besedah finančnega ministra Mlađana Dinkića za ta sestanek drugi člani kabineta niso vedeli –, ki ga javnost razume kot podporo srbske vlade Miškovićevim in Bekovim poslovnim načrtom v Sloveniji, je za neodvisni Danas »hladna prha za slovensko vlado«. Politika pa pri tem opozarja, da ima v takih kupčijah Miroslav Mišković zvezane roke.

"Zakon državljanom Srbije ne dovoljuje izvoza kapitala, zato so take transakcije mogoče le s tujega računa. Po istem predpisu državljan Srbije ne sme odpreti računa na tujem, zato se postavlja novo vprašanje: spremembe zakona o deviznem poslovanju, ki bi dovoljevala kapitalske naložbe na tujem, poslanci srbske skupščine še niso sprejeli," je za Politiko izjavil Stojan Stamenković, ki se ukvarja z makroekonomskimi analizami in ureja bilten beograjskega ekonomskega inštituta. Miša Brkić, urednik uglednega tednika Economist, je po vladnem blagoslovu poslovnim potezam Miškovića in Beka doma in v regiji za TV B-92 izjavil, da bo imela na koncu srbske bitke za Mercator, če se bo dejansko začela, glavno besedo Banka Slovenije, ker da bo zahtevala podatke o izvoru srbskega kapitala.

V beograjskem Pressu se je oglasil tudi namestnik predsednika Srbske radikalne stranke haaškega obtoženca Vojislava Šešlja. Tomislav Nikolić je potrdil govorice o povezanosti Miškovića in Beka s srbskimi radikalci. Opozoril je tudi, da za "Slovence ne bi bilo dobro, če bi se prepirali z nami, temveč naj se potrudijo, da bodo z nami gospodarsko sodelovali, kar bo koristilo obema partnerjema. Ni dobro, če Slovenci razmišljajo le o tem, kako bi prepovedali naš vstop na njihov trg, ko pa na drugi strani gradijo trgovske hiše in tovarne, da bi na podlagi našega sporazuma o prosti trgovini z Rusko federacijo, izvažali svoje izdelke na ta trg."

Med kritike razmer na slovenskem trgu se je uvrstil tudi predstavnik slovenske borznoposredniške družbe AC Broker v Srbiji Nenad Gujaničić, ki je za Danas izjavil, da bi morala naša država spremeniti dosedanji odnos do tujega kapitala. "Večinski lastniki vodilnih slovenskih podjetij niso postali tujci, saj je pretežni del lastništva slovenskega gospodarstva ostal v domačih rokah. Kot članica EU bo morala Slovenija ta odnos spremeniti." Tisti srbski dnevniki, ki v ponedeljek ali v torek niso objavili podatkov o rezultatih slovenskih vlaganj v srbsko gospodarstvo, so to storili včeraj. Očitno pa je, da se je prava gonja nekoliko umirila, nemara zato, Ker so vsi akterji utihnili, kakor se glasi naslov v Politiki.