Stanovanjsko olajšavo proučujejo

Stanovanjska davčna olajšava se vrača v dohodninski zakon, toda kdaj? V strokovni delovni skupini za zdaj prevladuje mnenje, da pri odmeri dohodnine za leto 2008 olajšave še ne bo.

Objavljeno
07. december 2008 22.43
Petra Mlakar
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana - Stanovanjska davčna olajšava se vrača v dohodninski zakon, toda kdaj? V strokovni delovni skupini, ki se zbira na ministrstvu za finance in proučuje več posegov v sistem davčnih in drugih obveznih dajatev, za zdaj prevladuje mnenje, da pri odmeri dohodnine za leto 2008 olajšave še ne bo, ker je obdobje za priprave nanjo prekratko, ampak jo bodo zavezanci spet lahko uveljavili za leto 2009. Politika bo morda presodila, da mora stanovanjska olajšava veljati takoj, saj je imela pomembno mesto na seznamu letošnjih predvolilnih obljub.

Aprila je namreč pet opozicijskih strank državnemu zboru oddalo predlog zakona o ponovni uvedbi stanovanjske olajšave in zdaj so med vladnimi strankami tri, ki so se spomladi podpisale pod predlog zakona: Socialni demokrati, Liberalna demokracija Slovenije in Zares. Ministrstvo za finance na vprašanje, kaj je po usklajevanjih v delovni skupini že mogoče povedati o novi stanovanjski olajšavi, odgovarja: »Za zdaj lahko povemo, da še proučujemo različne predloge. Prav tako še proučujemo, kako realizirati zavezo iz koalicijske pogodbe.«

Pri vseh predlagateljih zakona smo po volitvah preverili, ali še zagovarjajo ponovno uvedbo stanovanje olajšave, in od vseh zvedeli: Da, vztrajamo pri predlogu! Vladne stranke so tudi v koalicijskem sporazumu napovedale, da bodo »proučile možnost hitrejše in ugodnejše ureditve stanovanjskega problema s ponovno uveljavitvijo posebne stanovanjske olajšave«. Aprila so si stranke predlagateljice zakona, od katerih so tri zdaj članice vlade, novo stanovanjsko olajšavo zamislile kot odbitek od odmerjene dohodnine, torej po tako imenovanem kreditnem načelu. »Stanovanjsko olajšavo je primerno uvesti le na način, ki ne bo ogrozil odmere dohodnine z informativnimi izračuni. Uporabiti je mogoče rešitve kakor pri olajšavi za vzdrževane družinske člane,« razmišlja davčna svetovalka Petra Mlakar.

Delovna skupina pri ministrstvu za finance v delovnem gradivu predlaga stanovanjsko olajšavo za obdobje 15 let po sklenitvi pogodbe za stanovanjsko posojilo oziroma po nakupu stanovanja. Pravico do olajšave zagotavlja tudi zavezancem, ki bodo ob uveljavitvi spremembe zakona o dohodnini posojilo že odplačevali, če od nakupa še ne bo minilo petnajst let. Tako ugodnosti nove olajšave torej ne bodo uživali le zavezanci, ki bodo bivališče kupili šele v obdobju po uveljavitvi zakonske spremembe. Delovna skupina je zavrnila zamisel, da bi imele pravico do stanovanjske olajšave le mlade družine. Ugodnosti ne namerava več omogočiti za naložbe v garaže ali počitniške objekte, kakor je bilo mogoče leta 2006, ko so zavezanci nazadnje lahko uveljavili stanovanjsko olajšavo. Po zakonu o dohodnini iz leta 2006 davčna uprava pri odmeri dohodnine zdaj uporablja informativni izračun. Za zavezance sama pripravi izračun dohodnine s podatki, ki jih za dohodninsko leto dobi od izplačevalcev dohodkov in iz lastnih zbirk. Takšno odmero otežujejo olajšave, ki jih ni mogoče predvideti vnaprej in vključiti v informativni izračun. Po predlogih delovne skupine bodo zavezanci o pravici do stanovanjske olajšave med dohodninskim letom obvestili davčno upravo in ji dostavili dokaze o stanovanjskem posojilu ali drugačnem nakupu bivališča. Tako bo davčna uprava olajšavo lahko vključila v informativni izračun dohodnine.

Vseh podrobnosti o stanovanjski olajšavi delovna skupina pri ministrstvu za finance še ni določila. Za zavezance bo najpomembnejša odločitev, ali bo pri stanovanjski olajšavi res obveljalo kreditno načelo, torej odbitek od odmerjene dohodnine.

Iz ponedeljkovega Dela!