Steklarji dvomijo, da bo za njih kaj ostalo

Delavci Steklarske Nove so prejeli pogodbe o prekinitvi delovnega razmerja. Odpoved je prejelo vseh 248 delavcev, kljub temu pa jih večina še ni izgubila upanja, da bi ohranili del proizvodnje.

Objavljeno
26. maj 2009 16.30
Danilo Utenkar
Danilo Utenkar
Rogaška Slatina - Z včerajšnjim vročanjem odpovedi pogodb o zaposlitvi, je stečaj Steklarske Nove stekel s polnim zamahom. Odpoved delovnega razmerja je dobilo vseh 248 delavcev, po besadah Štefana Role, stečajnega upravitelja, pa sklepov ni sprejelo le šest zaposlenih, a pravega vzroka ne ve. Stjepan Miklaužič, prvi steklarski sindikalist, ki je eden 70 dnevnih migrantov s hrvaške strani, nam je povedal, da se bodo v petek dopoldne zbrali v Kulturnem domu v Humu na Sotli, ko pripravljajo pogovor z najbolj odgovornimi predstavniki hrvaške vlade in gospodarskega ministrstva. Po podatkih, ki jih imajo sindikalisti, je velika bojazen, da je Steklarska Nova zadolžena za več evrov kot je vredna, tako da zaposleni zares lahko ostanejo praznih rok.

Zgodba Steklarske Nove se je včeraj odvila kar na hodniku kadrovske službe, kjer so delavci sprejemali odpovedi. Po besedah enega steklarjev, ki noče biti imenovan, so mnogi šele včeraj spoznali, da so praktično ostali na cesti, zanimiva pa je tudi njegova ugotovitev, da ni tako malo delavcev, ki so prepričani, da se bo zgodba vendarle obrnila njim v prid. Zakonski odpovedni rok je petnajst dni, vsak, ki ne soglaša s sklepom, pa se lahko na delovno sodišče pritoži v 30 dneh. Odpuščeni delavci se bodo po petnajstih dnevih lahko prijavili na enoti zavoda za zaposlovanje v Šmarju pri Jelšah. Stjepan Miklaužić, dosedanji predsednik sindikata KNSS v podjetju, nam je včeraj nanizal še nekaj podrobnosti, ki so steklarje pripeljale v propad. Tako nihče ne ve, kako se je končalo poslovanje njihovega italijanskega podjetja Vyusa, ki so ga zaprli pred letom. Nedorečeni so ostali odnosi z invalidskim podjetjem KIP Vizija, za katerim naj bi stal tudi nekdanji direktor Mihael Kolar. Po Miklaužiću pa je največji krivec za propad kar država sama. Nazadnje mu je Borut Jamnik povedal, da ga usoda Steklarske Nove sploh ne zanima več, saj je zdaj to stvar stečajnega upravitelja. Pri tem pa zagotovo ne gre spregledati, da je sindikalno vodstvo, ob podpori regijskega in državnega vodstva KNSS, dovolj jasno opozarjalo ministrstvo za šolstvo in šport, v okviru katerega je bilo lastništvo Steklarske šole, na neplačevanje prispevkov, katerih je zdaj na Dursu že vsaj 2,5 milijona evrov. Miklaužić je prepričan, da največji del odgovornosti leži na nekdanjem ministru Milanu Zveru, ki je zagotovil, da bodo probleme rešili, a so jih tako, da so podjetje prenesli v 100-odstotno lastništvo Kada. Ta se očitno sploh ni imel namena ubadati z reševanjem steklarske usode.

 

Včeraj so steklarji po različnih kotičkih še prebirali odpovedi, okoli 30 delavcev pa se še naprej ubada z inventurami. Zalog je še ogromno, že od 21. maja pa je njihova trgovina zaprta, čeprav se vsak dan pojavlja veliko število kupcev. Stečajnik Štefan Rola pravi, da je v skladiščih veliko izdelkov za znane kupce, ki jih bodo najprej povprašali, ali so naročeno blago tudi pripravljeni plačati. Steklarska Nova je namreč za tujino izdelovala izdelke z blagovno znamko posameznih trgovcev in preprodajalcev, tako da oznak slatinskih steklarjev sploh ni bilo. Štefan Rola nam je še povedal, da so na Ajpesu objavili ponudbo za odkup celotnega podjetja, potrdil pa je tudi, da že imajo eno pisno ponudbo, vendar ne more povedati, kdo se za steklarno zanima. Stjepan Miklaužić pravi, da naj bi bil eden zainteresiranih tudi Joc Pečečnik, od katerega pa zaradi nedosegljivosti nismo mogli dobiti pojasnila. Na najhujše bo potrebno počakati vsaj do konca meseca, saj naj bi do takrat veljal dogovor z Geoplinom o oskrbovanju plina za vzdrževanje steklarskih peči. Ko se bo talina ohladila, Steklarski Novi praktično ni več rešitve.