Steklarna obglavljena

Po aretaciji direktorja Steklarne Rogaška Bojana Bevca je podjetje takorekoč obglavljeno, poroča naša celjska dopisnica. O ozadju aretacije in razmerah v steklarni preberite v jutrišnjem tiskanem Delu.

Objavljeno
24. januar 2006 20.10
Rogaška Slatina/Zagreb - Vest, da je avstrijska policija na podlagi hrvaške tiralice aretirala nekdanjega predsednika uprave PIK Vrbovec Bojana Bevca, je na Hrvaškem zbudila precej pozornosti. Tukajšnja policija je tiralico izdala, ker se Bevc ni odzval na vabila, naj pojasni svojo plat zgodbe, v kateri ga policija in tožilstvo bremenita za več gospodarskih zlorab. Bevc je osumljen, da je hrvaško podjetje oškodoval za več kot pol milijarde tolarjev, v podjetju pa trdijo, da je njegov »krizni menedžment« za seboj pustil celo več kot 14 milijard tolarjev dolgov.

Preiskovalni sodnik na zagrebškem županijskem sodišču Ratko Ščekić je za Delo povedal, da uradnega obvestila o Bevčevi aretaciji iz Avstrije še niso dobili. Ko ga bodo, je dejal, bo Hrvaška zahtevala izročitev. Čeprav je Hrvaška za Bevcem razpisala mednarodno tiralico, tako da ga je od lanske jeseni iskal tudi Interpol, slovenski organi zoper njega niso ukrepali, ker po 522. členu zakonu o kazenskem postopku država ne izroča drugi državi svojih državljanov.

V Delu smo pred letom dni poročali, da je zagrebška policija Bevka osumila za vrsto gospodarskih zlorab in to po tem, ko je uprava PIK Vrbovec Bevčev »krizni menedžment« (iz Bevčevega ameriškega podjetja Adria Management), ki je podjetje upravljal od maja 2002 do maja 2004, policiji prijavila vrsto nepravilnosti. Kot kažejo policijski podatki, naj bi Bevc PIK Vrbovec izkoristil za vrsto kriminalnih poslov.

Nekadnji direktor je osumljen, da je z denarjem hrvaškega podjetja odplačeval kredit svojega ameriškega podjetja in da je najemal kratkoročne kredite, ki jih je »zavaroval« z državnimi obveznicami v lasti PIK Vrbovec. Zagrebški policisti ga sumijo tudi, da je sklenil več pogodb o deponiranju sredstev, ki so bila položena kot depozitni denar za odplačevanje kreditov. Bevčevo podjetje kreditov ni vračalo, zato je banka za pokritje obrokov zaplenila depozit. PIK Vrbovec je tako oškodoval za dodatnih 250 milijonov tolarjev. Med grehe policija prišteva tudi prodajo 200 milijonov tolarjev vredne ribogojnice, ki jo je Bevc zakupniku prodal za nekaj tisočakov, uradno zaradi »poravnave«.

Obglavljena Steklarna

Steklarna Rogaška z okoli 850 zaposlenimi je zaradi aretacije predsednika njene uprave Bojana Bevca, ki je hkrati tudi predsednik uprave v usihajočem holdingu Rogaška Crystal, minula dva dneva poslovala brez zakonitega zastopnika. Čeprav je bil statut steklarske družbe že pred dobrim letom dni spremenjen in uprava razširjena, so nadzorniki imenovali le Bevca, delavskega direktorja in tretjega člana pa še ne. Novi lastniki Steklarne na čelu z NLB zdaj mrzlično iščejo rešitev za nastale razmere. Kakšne bodo, ni znano. Neuradno pa je slišati, da bodo že na seji nadzornega sveta prihodnji teden za novega predsednika uprave imenovali Roberta Lična.

Zaposleni v Steklarne so predlogu za imenovanje Roberta Lična naklonjeni. Menijo, da lahko kot človek, ki je znal uspešno prodati svetu neznane izdelke, še bolj uspešno svetu prodaja izdelke s takšno tradicijo in kakovostjo, kot jih znajo izdelati steklarji v Rogaški Slatini. V nobenem primeru pa delavci steklarne niso za to, da bi Bojana Bevca kot v. d. predsednika uprave zamenjal kdo od »domačih« ljudi. Po njihovem prepričanju so namreč med vodilnimi Steklarne zdaj le ljudje, ki so ali do vratu vmešani v nerazčiščene posle iz preteklosti ali pa jih je s seboj pripeljal Bojan Bevc. Ene in druge bi moral po njihovem novi direktor Steklarne zamenjati: prve zaradi moralne higiene, druge zaradi arogance, ki jo kažejo do sodelavcev.

Več v sredini tiskani izdaji Dela