Strah pred paniko

Kako varen je moj denar? V Evropi in po svetu najbrž ni veliko varčevalcev, ki si v času velikih nemirov na mednarodnih finančnih trgih in zlomov nekdaj nedotakljivih uglednih bank ne bi postavljali tega vprašanja.

Objavljeno
06. oktober 2008 22.51
Peter Žerjavič
Peter Žerjavič
Kako varen je moj denar? V Evropi in po svetu najbrž ni veliko varčevalcev, ki si v času velikih nemirov na mednarodnih finančnih trgih in zlomov nekdaj nedotakljivih uglednih bank ne bi postavljali tega vprašanja. Ko se je vrh nemške politike med dramatičnim koncem tedna odločil, da varčevalcem zagotovi stoodstotno jamstvo za njihove bančne vloge, je bil očiten strah pred paniko, ki bi utegnila izbruhniti po propadu Hypo Real Estate (HRE), finančne družbe, ki je do krize v širši javnosti sploh niso poznali. Vrste zaskrbljenih varčevalcev pred bančnimi okenci bi krizo še okrepile. Tudi (pretirane) primerjave s katastrofalnim letom 1929 bi dobile še eno utemeljitev.

Če je še pred kratkim veljalo, da Evropa ne bo usodno potegnjena v vrtinec krize, ki pretresa ZDA, so zadnji dogodki še eno zlovešče znamenje, da globalni finančni balon, ki se je napihoval brez pravega nadzora in pravil igre, ne pozna meja. Ko se je HRE znašla pred zlomom, nemški vladi ni preostalo drugega, kot da ji v sodelovanju z vodilnimi bankirji zagotovi na desetine milijard evrov. V nasprotnem primeru bi grozila, tako so opozarjali, učinek domin in nato »topljenje jedra« nemškega finančnega sistema, ki bi imelo hude posledice za vso Evropo.

Danes se politika poskuša predstaviti kot odrešiteljica po katastrofi, ki so jo povzročili pohlepni hazarderji na Wall Streetu in njihovi tovariši po vsem svetu. Zaveda se, da niso v igri samo milijarde evrov, ampak po črnem scenariju tudi zaupanje v takšen sistem tržnega gospodarstva, ki je, nadgrajen s socialno državo, vendarle dolga desetletja imel zadostno legitimnost, s katero je bila zagotovljena njegova stabilnost.

Očitek, da evropske države v preteklosti kljub številnim svarilom niso naredile skoraj nič za preprečevanje borznega kazina, ne pomaga veliko. Ne glede na takšne pretekle grehe je prva naloga predvsem pogasiti požar in vsaj za silo stabilizirati finančni sistem. Nato bo prišlo na vrsto postavljanje novih strožjih pravil, ki naj bi takšne krize preprečila. Milijarde - tudi iz žepov davkoplačevalcev in malih delničarjev - ki bodo dotlej izpuhtele v zrak, pa bodo za vse izjemno draga šola.