Telekomova delnica kljub licenci za Wimax navzdol

Delnica Telekoma Slovenije, ki od včeraj kotira na Ljubljanski borzi, tudi danes ni izpolnila pričakovanj, saj je kljub prejetju licence za širokopasovni brezžični internet padla za 4,31 odstotka.

Objavljeno
03. oktober 2006 15.24
Na čelo borze bo dolgih letih prihaja nov obraz
Ljubljana - Delnica Telekoma Slovenije, ki od včeraj kotira na Ljubljanski borzi, tudi danes ni izpolnila pričakovanj, saj je njena vrednost kljub prejetju licence za širokopasovni brezžični prenos podatkov padla za štiri tisočake.

Enotni tečaj delnice se je danes oblikoval pri 67.927 tolarjih (včeraj 70.990), s čimer se je delnica Telekoma v primerjavi z včerajšnjim dnem pocenila za 4,31 odstotka.

Posli so se sklepali med 67 in 69 tisoč tolarji za delnico.

V primerjavi z včerajšnjimi sklenjenimi posli z omenjeno delnico v višini 860,4 milijona tolarjev (najprometnejša delnica), je promet danes padel na 448,8 milijona tolarjev. Delnica Telekoma se je tako na današnji lestvici najprometnejših delnic znašla na tretjem mestu za delnico Krke, s katero je bilo sklenjenih za 611,5 milijona tolarjev poslov, in delnico NFD Holdinga, s katero je bilo sklenjenih za 512,920 milijona tolarjev posla.

Delnica Telekoma le na borzi


Delnica Telekoma Slovenije je v ponedeljek, kar šest let in pol po prvi napovedi, začela kotirati na Ljubljanski borzi. Trgovanje z delnico je spremljala začetna evforija, ki pa se je kaj kmalu polegla in tečaj delnice je z začetnih 73.400 tolarjev zdrsnil pod 70 tisočakov. Ob koncu trgovanja se je ob 860,4 milijona tolarjev prometa pri 70.990 tolarjih oblikoval prvi enotni tečaj. Posli pa so se sicer sklepali med 69 in 75 tisočaki za delnico.

Kot je povedal Marko Jovič iz Abanke, je bilo pričakovati začetno evforijo, pa tudi to, da tečaj zaradi večje ponudbe od povpraševanja ne bo zdržal pritiska. Po Jovičevem mnenju je vzrok za padec tečaja tudi ta, da vlagatelji niso seznanjeni s poslovanjem Telekoma. To se je delno pokazalo tudi na uradni predstavitvi za vlagatelje, ko ti niso mogli dobiti podatkov o tekočem poslovanju.

Kot je ob koncu prvega trgovalnega dne s Telekomovo delnico dejal član uprave Telekoma Filip Ogris-Martič, ima uvrstitev delnic na Ljubljansko borzo za Telekom Slovenije izreden pomen. "Prvi dan je pokazal, da je bila delnica dobro sprejeta, saj je promet z njo znašal preko 860 milijonov tolarjev, lastnika pa je zamenjalo približno 12.000 delnic. To kaže na visoko likvidnost delnice," je dejal Ogris-Martič in dodal, da se je tečaj oblikoval v okviru pričakovanega.

Po Večeru sodeč, je za kotacijo delnice Telekoma na Ljubljanski borzi treba pohvaliti Janševo vlado, ker je projekt kotacije izpeljala do konca, kar prej dolga leta ni uspelo ne Drnovškovi in ne Ropovi vladi. S to potezo naj bi bila po pisanju Večera zagotovljena večja transparentnost poslovanja Telekoma, ki bo v skladu z borznimi pravili dolžan ažurno objavljati vse za svoje poslovanje občutljive informacije, prav tako bo majhnim delničarjem omogočen izstop oziroma vstop v lastništvo podjetja po transparentni borzni ceni.

Privatizacija bo potekala v treh korakih

Na borzi kotira 6.535.478 navadnih imenskih delnic Telekoma Slovenije s skrajšano skupno oznako TLSG. Telekomove delnice so bile uvrščene na borzo v skladu s strateškimi usmeritvami za privatizacijo, ki jih je vlada sprejela maja letos.

Kot je znano, bo prodaja približno 49-odstotnega deleža države in obeh paradržavnih skladov v skupini Telekom Slovenije potekala v treh korakih: z uvrstitvijo delnic na borzo, odprodajo desetih odstotkov delnic državljanom in odprodajo 39 odstotkov delnic strateškemu investitorju. Država bo po končani privatizaciji tako obdržala 25 odstotkov in eno delnico.