Ljubljana - Finančni minister Andrej Bajuk in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari sta na novinarski konferenci predstavila podobe novih slovenskih evrokovancev. Njihova posebnost bo, da bodo imeli ob zunanjem robu izpisan napis "Slovenija", s čimer naj bi dosegli prepoznavnost ne le v domačem okolju temveč tudi drugod po Evropi, je povedal Bajuk.
V EU so v obtoku kovanci v osmih različnih vrednostih - od enega centa do dveh evrov. Vsaka država članica ima pravico, da sama določi eno stran kovancev, t.i. nacionalno stran kovancev. V Sloveniji bomo evrokovance začeli uporabljati s 1. januarjem 2007, je napovedal Bajuk.
Na slovenskem kovancu za dva evra bo podoba Franceta Prešerna in dela njegovega rokopisa Zdravljice, na kovancu za en evro pa Primož Trubar ter stavek "Stati inu obstati".
Na kovancu za 50 centov bo upodobljen Triglav, nad njim pa ozvezdje Raka, zodiakalnega znamenja, v katerem je Slovenija postala samostojna. Na kovancu za 20 centov bosta upodobljena lipicanca med igro, za 10 centov Plečnikova zamisel slovenskega parlamenta, za pet centov pa Groharjev Sejalec. Na kovancu za dva centa bo podoba knežjega kamna in na najmanjšem kovancu, v vrednosti enega centa, štorklja.
Avtor podobe nacionalne strani slovenskih evrokovancev je Miljenko Licul s sodelavcema Majo Licul in Janezom Boljko. K sodelovanju so sicer povabili pet znanih slovenskih oblikovalcev, med njihovimi deli pa je izbirala strokovna žirija, v kateri so bili ugledni slovenski umetniki, oblikovalci in poznavalci slovenske kulturne dediščine, je povedal Bajuk.
Vlada je z izgledom nacionalne strani slovenskih evrokovancev soglašala že konec julija, sredi tega tedna pa se je z njimi seznanil tudi pododbor za kovance, ki deluje v okviru Ecofina v Bruslju, je še povedal Bajuk. Gaspari pa je ocenil, da bo treba nakovati 230 milijonov kosov evrokovancev s slovensko nacionalno stranjo v skupni vrednosti okoli 80 milijonov evrov. Kovnico nameravajo izbrati z javnim razpisom.
Slovenski evrokovanci se bodo tako pridružili 61 milijardam kovancev v skupni vrednosti 16 milijard evrov, ki so trenutno v obtoku v evroobmočju. V Sloveniji pa je v obtoku 508 milijonov tolarskih kovancev v skupni vrednosti 3,3 milijarde tolarjev, je še povedal Gaspari. Doslej so jih kovali v kovnici na Slovaškem.