Tako ni jasno, ali se je 19 bank upnic, ki jim Istrabenz skupaj dolguje približno 900 milijonov evrov, uspelo poenotiti o tem, ali se izenači status upnic, ki so do dela svojih posojil prišle z zaplembo delnic iz repo pogodb, in tistih, ki imajo drugače ali sploh nezavarovana posojila. Če se banke ne bodo uspele poenotiti, Istrabenzu ne ostane drugega kot prisilna poravnava ali stečaj.
Po informacijah, ki jih navajajo današnje Finance, bodo banke spet zahtevale, da nadzorni svet Istrabenza iz uprave koprske družbe odpokliče Igorja Bavčarja. Kot je znano, banke to neuspešno zahtevajo že od spomladi, ko je bil Bavčar še predsednik uprave. Bavčar je nato konec marca odstopil s položaja predsednika uprave, sredi maja pa ga je nadzorni svet, takrat še pod vodstvom Tomaža Toplaka, imenoval za člana uprave. Predsednik uprave je postal Bogdan Topič.
V Novi Kreditni banki Maribor (NKBM), ki je ena od upnic Istrabenza, si stečaja, ki ga sicer zahteva avstrijski Bawag, njegovi zahtevi za stečaj pa se je pred dnevi pridružila tudi SKB banka, ne želijo.
Kot je danes na novinarski konferenci ob uvrstitvi delnic NKBM v prvo kotacijo Ljubljanske borze dejal predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič, v primeru Istrabenza bolj zagovarja rešitev, "da se poplačilo izvede skozi neko časovno obdobje, ne skozi stečaj". "Pričakujem, da bomo našli pot, ki bo dobra tako za družbo kot za banke," je dejal.
Finančni minister Franc Križanič pa upa, da bo podjetje "vzpostavilo kredibilno upravo, ki bo nato omogočila zagotovitev stabilnih virov za izhod iz krize". Ni pa želel komentirati, ali to pomeni odhod Bavčarja iz Istrabenza.