Uprava umaknila predlog o zvišanju odpravnin

Nadzorni svet Mercatorja ni odločal o predlagani uskladitvi pogodbe o zaposlitvi uprave, po kateri bi njenim članom ob prekinitvi mandata pripadala višja odpravnina in 6-mesečni svetniški podaljšek. Video

Objavljeno
26. februar 2009 18.09
Predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak
Božena Križnik
Božena Križnik
Ljubljana - Nadzorni svet Mercatorja ni odločal o predlagani uskladitvi pogodbe o zaposlitvi uprave, po kateri bi njenim članom ob prekinitvi mandata pripadala višja odpravnina in 6-mesečni svetniški podaljšek. Uprava je namreč sama predlagala umik te točke. Zakaj, je na včerajšnji tiskovni konferenci pojasnil prvak Mercatorja Žiga Debeljak: »Čeprav so taki postopki v svetu nekaj običajnega - še zlasti v pogojih visoke nestabilnosti v zvezi z organi vodenja in nadzora, ki so jih v našem primeru povzročile odločitve o pomembnih spremembah v lastništvu, smo ocenili, da bi bilo vztrajanje pri predlogu v tem trenutku neprimerno.« Je pa nadzorni svet obravnaval in sprejel revidirano letno poročilo o poslovanju skupine v letu 2008 in ocenil poslovanje družbe in delo uprave kot uspešno.

Skupščine delničarjev pa nadzorni svet kljub prvotnim načrtom ni sklical, ker zaradi pričakovanih večjih sprememb v lastniški strukturi še ni mogoče oblikovati predloga nove sestave (sedanjim nadzornikom oktobra poteče mandat, tako naj bi na skupščini potrdili nov NS).

Da pa bi nadzorniki lahko sklicali skupščino »nemudoma, ko bodo pogoji za to«, so že v četrtek izoblikovali mnenje k predlogu uporabe bilančnega dobička; več kot 17 tisoč delničarjem naj bi izplačali dividende v višini 4,5 evra bruto na delnico oziroma četrt evra več kot lani. Delitev dividend se upravi zdi upravičena, saj je lani družba dosegla vse začrtane cilje in izpolnila vse obveznosti.

Zaradi informacij o vsebini seje NS, ki so poslovna skrivnost, a so pricurljale v javnost, pa so nadzorniki obravnavali tudi problematiko varovanja poslovne skrivnosti.

Debeljak je povedal še, da sta se s predsednikom NS Robertom Šego sestala s predstavniki svetovalne družbe KPMG, ki organizira javno prodajo polovičnega deleža Mercatorja. Pogovor je tekel o tem, kako bi družba potencialnim investitorjem omogočila skrbni pregled. Uprava je pripravljena dopustiti pregled, je dejal Debeljak, vendar na način, da bodo enakovredno informirani vse delničarji in da ne bo prišlo do morebitne zlorabe občutljivih poslovnih informacij. Za zdaj pa še ni jasno niti, ali bo do skrbnega pregleda sploh prišlo in kdo naj bi ga sploh opravljal, je še poudaril, in dodal, da o poteku prodaje in morebitnih investitorjih ve le to, kar objavijo mediji.

Na tiskovni konferenci je uprava predstavila lansko poslovanje Skupine Mercator in načrte za letos. Čisti prihodki iz prodaje so bili lani 2,7 milijarde evrov (10,8 odstotka več kot leto prej in dobre tri odstotke nad planom). Od tega je bila tretjina ustvarjenega na tujih trgih. Naložb je bilo za 313 milijonov evrov, čistega dobička pa za 40,7 milijona evrov (7 odstotkov manj kot leto prej, in sicer predvsem zaradi višjih stroškov financiranja). Letos naj bi Skupina dosegla 2,8 milijarde evrov prihodkov (5-odstotna rast), od tega 35 odstotkov v tujini. Naložbe naj bi prepolovili - znižali na raven, ki jo lahko sami financirajo. Vstopili naj bi na trg Bolgarije, čistega dobička pa načrtujejo za četrtino manj kot lani, namreč za 30,1 milijona evrov.

Več si preberite v petkovem Delu.