V Alpini prešli na 36-urni delovnik

Žirovska Alpina zaradi krize beleži odpovedi naročil predvsem z vzhodnih trgov. Zato je uprava z zaposlenimi sklenila dogovor o prehodu na skrajšani 36-urni delovni teden, ki je že začel veljati.

Objavljeno
07. april 2009 13.59
Žirovska Alpina
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Žiri - Globalna gospodarska kriza se pozna tudi pri poslovanju žirovske Alpine, ki beleži odpovedi naročil predvsem z vzhodnih trgov. Zato je uprava z zaposlenimi sklenila dogovor o prehodu na skrajšani 36-urni delovni teden, ki je začel veljati s tem mesecem. Tako bo proizvodni proces bolj prilagodljiv, zaposleni pa bodo obdržali delovna mesta.

Direktorica kadrovske službe v Alpini Nives Šircelj je pojasnila, da je skrajšani delovnik v veljavi od 1. aprila in načeloma deluje tako, da so delavci doma vsak drugi petek, prilagajo pa se tudi delovnim procesom. Dogovor, ki sta ga podpisala oba sindikata v podjetju, je sklenjen za dobo šestih mesecev, potrebno pa ga bo prilagajati po posameznih oddelkih. Trenutno tako na primer skrajšani delovnik velja za približno 460 zaposlenih v Žireh, ne pa tudi za okrog 150 zaposlenih v maloprodaji.

Odpovedi naročil na zahodnih trgih

Koliko časa bo skrajšani delovni čas, ki so ga v Alpini uvedli tako zaradi položaja na svetovnih trgih kot zaradi običajnega spomladanskega zatišja v panogi, v veljavi, še ni znano. "Če bomo prejeli dovolj naročil, katerih zbiranje poteka do 15. maja, potem smo z zaposlenimi dogovorjeni, da bomo ponovno prešli na polni delovni čas še pred iztekom šestmesečnega obdobja," je povedal predsednik uprave žirovskega obutvenega podjetja Matjaž Lenassi.

Pojasnil je, da v podjetju doživljajo nekatere odpovedi na vzhodnih trgih, zlasti v Rusiji, na Poljskem in Češkem. Šircljeva pa je opozorila, da se posledice krize kažejo tudi na nemškem in francoskem trgu, kjer Alpina, ki kar 80 do 85 odstotkov svojih izdelkov izvozi, proda največ obutve.

Lenassi se nadeja, da odpuščanja v Alpini, ki v Sloveniji zaposluje 624, v celotni skupini pa 1600 ljudi, ne bodo potrebna. Prvi mož podjetja je prepričan, da je proizvodnja v Evropi sedaj prava odločitev, saj Kitajska na področju obutvene in tekstilne industrije veliko odpušča. "Vprašanje je le, kako tudi v Evropi prebroditi to težavno leto," je opozoril Lenassi, ki je z ukrepi države zaenkrat delno zadovoljen.

S skrajšanjem delovnika do preprečevanja odpuščanja

Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, za katerega je Alpina zaprosila, bo povečalo fleksibilnost. Prave rezultate pa bi po Lenassijevem mnenju v tekstilni in obutveni industriji prinesel predlagani ukrep, da bi podjetja zaradi krize delavce poslala na začasno čakanje, medtem ko bi jim za ta čas plačevala nadomestilo za plačo. Ko bi se položaj na trgu izboljšal, bi tako podjetja takoj imela na voljo usposobljeno delovno silo, ki bi znova začela z delom.

Trenutno pa je glede na položaj in na ponujene ukrepe države za Alpino skrajšanje delovnega časa najbolj primerna rešitev, ki so jo podprli tudi zaposleni, saj na ta način preprečijo odpuščanje. Hkrati se plače ne bodo zmanjšale za celotnih deset odstotkov, saj bo del državne subvencije namenjen tudi njim, tako da bi se plače po Lenassijevih znižale za približno štiri odstotke.