V Gorenju odpovedi naročil

Razmere na trgih se za Gorenje zaradi svetovne finančne krize in recesije bistveno poslabšujejo iz tedna v teden, čeprav izvajajo vrsto ukrepov, s katerimi poskušajo negativne posledice čim bolj omiliti.

Objavljeno
08. december 2008 17.07
Ti. K./STA
Ti. K./STA
Velenje - Razmere na trgih se za Gorenje zaradi svetovne finančne krize in recesije bistveno poslabšujejo iz tedna v teden, je danes prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočila uprava družbe. Pri tem so dodali, da izvajajo vrsto ukrepov, s katerimi poskušajo negativne posledice čim bolj omiliti.

Ukrepi so usmerjeni na vsa področja poslovanja in na vse poslovne procese. Nanašajo se tako na nadaljnji razvoj novih izdelkov, osvajanje novih trgov, iskanje alternativnih cenejših virov, omejevanje investicij le na najnujnejše, obvladovanje obratnega kapitala in obvladovanje stroškov dela skozi dvig produktivnosti kot na prilagodljivo izrabo delovnega časa ter drastično zmanjševanje vseh vrst stroškov.

Kljub vsem ukrepom, ki jih v Gorenju intenzivno izvajajo, pa uprava ocenjuje, da bi lahko negativni učinek številnih odpovedi naročil v zadnjih tednih in drugih nepredvidenih negativnih dejavnikov dosegel obseg tudi do tretjine načrtovanega čistega dobička leta 2008.

Vendar pa hkrati izpostavljajo, da Gorenje kljub omenjenim oviram posluje bolje od konkurence in povečuje tržne deleže. V prodajni mreži se trudijo, da bi pridobili čim več naročil, a obenem opozarjajo, da bo prvo četrtletje prihodnjega leta zelo težko, saj je splošno gledano trg gospodinjskih aparatov padel, kupci, predvsem v tujini, pa težko poravnavajo svoje obveznosti.

"Napovedi za leto 2009 so tudi za našo panogo zelo neugodne, zato v Gorenju pospešeno nadaljujemo z dodatnimi ukrepi in se v dogovarjanju s sindikati pripravljamo na različne scenarije," je uprava zapisala v sporočilu za javnost.

Pri tem so v Gorenju pojasnili, da odpuščanja ne načrtujejo. Imajo namreč približno dva odstotka fleksibilne delovne sile, ki ji ne bodo podaljšali pogodb o zaposlitvi za določen čas, delavcev, ki bodo šli v pokoj, pa ne bodo nadomestili z novimi zaposlitvami.

Največja težava na trgih je, da kupci, torej Gorenjevi poslovni partnerji, težko pridobijo finančne vire za financiranje obratnega kapitala, zato so pri naročanju previdni in selektivni, pojasnjujejo v velenjskem proizvajalcu bele tehnike, ki sicer sodi med glavne slovenske izvoznike. "Prav tako previdni pa moramo biti v Gorenju, saj si ne želimo povečevati terjatev oziroma tvegati neplačil," so dodali.

Drugi razlog za šibkejše povpraševanje je po navedbah Gorenja v strahu potrošnikov, ki so na podlagi "stalnega razpihovanja o nevarnostih globalne krize v medijih in strahu pred izgubo službe posebej previdni pri nakupih trajnejših dobrin". Obenem težko pridobijo potrošniške kredite, ki so pomemben vir sredstev za nakup gospodinjskih aparatov.