Rim/Ljubljana - Slovenska živilska industrija različno čuti posledice ptičje gripe. V Jati Emoni ocenjujejo, da jim zaradi prepovedi uvoza in prevoza perutninskih proizvodov predvsem v sosednje države, grozi izguba prihodkov, če se razmere ne bodo spremenile, pa tudi izguba delovnih mest.
Ker v kratkem času, predvsem pa v trenutnih razmerah ni mogoče na hitro najti nadomestnih trgov, jim po oceni uprave grozi izguba prihodkov v višini 500 milijonov tolarjev in bilančna izguba v višini 100 milijonov tolarjev. Če se bodo upravne omejitve poslovanja nadaljevale, pa je v družbi trajno ogroženih 25 delovnih mest, so objavili na spletnih straneh Ljubljanske borze.
V Perutnini Ptuj pa medtem ugotavljajo, da prodaja njihovih izdelkov ni upadla, ker naj bi bili potrošniki dobro obveščeni o izvajanju zaščitnih ukrepov pred ptičjo gripo v družbi in da zaupajo v kakovost, varnost in zdravstveno neoporečnost njihovih živil. Zato ne pričakujejo sprememb nakupovalnih odločitev in navad kupcev.
Perutnina Ptuj približno polovico svojih prihodkov ustvari na tujih trgih, pri čemer je struktura izvoza zelo različna. Na Hrvaškem imajo, kot so pojasnili, svojo hčerinsko družbo in vse izdelke in meso prodajajo kot hrvaško podjetje (Made in Croatia), zaradi tega pojav ptičje gripe v Sloveniji ne bi smel vplivati na obseg in dinamiko prodaje na hrvaškem trgu.
V Italiji zaradi ptičje gripe ob trideset tisoč delovnih mest
Italijanska perutninska industrija je zaradi strahu, ki ga je med prebivalstvom povzročila ptičja gripa, izgubila 30.000 delovnih mest in utrpela 600 milijonov evrov izgub. Perutninska industrija bo po ocenah združenja v prihodnjem obdobju tedensko izgubila med 25 in 30 milijoni evrov, če se razmere ne bodo še poslabšale. Skupaj bi lahko, kot opozarjajo proizvajalci, izgubili približno 50.000 delovnih mest. V italijanski perutninski industriji je sicer zaposlenih 200.000 ljudi.
V prihajajočih tednih pa je po ocenah italijanskega združenja perutninske industrije UNA pričakovati še dodatno ukinjanje delovnih mest. Prodaja perutninskih izdelkov je od sobote v Italiji, potem ko so odkrili človeku nevaren podtip bolezni H5N1, upadla za polovico. Samo v zadnjih dveh dneh se je poraba piščančjega mesa v državi zmanjšala za 70 odstotkov.
V takšnih pogojih dejavnost ne bo vzdržala nadaljnjih petnajst dni, je dejal Paolo Bruni, predsednik italijanskega združenja Fedagri, ki združuje pomembna podjetja perutninske panoge. Razmere so, kot je opozoril, "zelo zaskrbljujoče", zato zahtevajo uresničitev obljub iz prejšnjih mesecev. Gre za 20 milijonov evrov, ki naj bi jih porabili za nakup 17.000 ton zamrznjenih piščancev in za prerazporeditev prispevkov za socialno zavarovanje in davkov.