V partnerstvo ali stečaj?

Država ne bo dokapitalizirala Industrije usnje Vrhnike s spremembo svoje 2,7-milijardne terjatve v nove delnice. Bo pa na prihajajoči skupščini družbe poskusila najti investitorja.

Objavljeno
05. avgust 2005 21.26
Ljubljana – Država ne bo dokapitalizirala Industrije usnje Vrhnike (IUV) s spremembo svoje 2,7-milijardne terjatve v nove delnice, se je odločila vlada na današnji dopisni seji. Namesto tega bo država kot največji lastnik IUV na skupščini družbe, ki bo 30. avgusta, predlagala, da lahko nove delnice vplačajo vsi zainteresirani investitorji, ki jim je svoje terjatve že ponudila v odkup. Tako naj bi v IUV vstopil ali težko pričakovani strateški partner, ki ga država s pomočjo razpisov za prodajo svojega lastniškega deleža išče že tri leta.

Iz sporočila za javnost, ki so ga danes poslali s finančnega ministrstva, sicer ni razbrati, ali se bo država odpovedala dokapitalizaciji s prenosom terjatev v lastniške deleže tudi, če svojih terjatev ne bo uspela prodati. Predsednica komisije za prodajo IUV Lucija Gregorčič je namreč pred dnevi poudarila, da država ne sme umakniti hipotek, s katerimi so zavarovane njene terjatve iz že vnovčenih poroštev, niti spremeniti svojih terjatev v kapital družbe pod nekomercialnimi pogoji.

Ličen: Ne gre za novo državno pomoč

Drugače meni uprava družbe, ki državi predlaga, da na avgustovski skupščini najprej podpre že drugo zmanjšanje osnovnega kapitala v letu dni, tokrat na manj kot milijardo tolarjev. Po tem pa naj bi s preoblikovanjem v nove delnice dokapitalizirala družbo z 2,7 milijardno terjatvijo, na enak način pa bi skoraj štiristo milijonov tolarjev v družbo vložilo še Invalidsko podjetje IUV. Vrhniška družba bi tako po predlogu uprave imela dobre štiri milijarde osnovnega kapitala. »Ne gre za novo državno pomoč, ampak le preoblikovanje prejšnje,« je danes za Delo povedala predsednica uprave IUV Anita Ličen. Na vprašanje, zakaj uprava vztraja pri izključitvi prednostne pravice dosedanjih delničarjev, čemur država nasprotuje, pa Ličnova odgovarja, da jo k temu obvezuje zakon o prisilni poravnavi, v kateri je IUV že dober mesec dni. Na vprašanje, ali je predlog, ki ga je danes sprejela vlada, potemtakem nezakonit, pa ni želela odgovoriti.

Državno dokapitalizacijo je sicer že pred dvema tednoma podprl nadzorni svet družbe. Ko smo njegovega predsednika Viktorja Žaklja danes hoteli vprašati, zakaj so nadzorniki podjetja, v katerem je daleč najpomembnejši lastnik država, podprli predlog, ki mu vlada očitno nasprotuje, nam je na kratko odvrnil, da je v tujini in z najnovejšimi dogodki ni seznanjen.

Za nakup terjatev se zanimajo trije kupci

Anita Ličen je danes potrdila, da se za nakup terjatev zanimajo trije kupci, nihče izmed njih pa še ni oddal zavezujoče ponudbe na ministrstvo za finance. Če tja tudi v naslednjih treh tednih ne bo prispela takšna ponudba in bo ministrstvo kljub temu še vedno vztrajalo pri stališču, ki ga je vlada sprejela na današnji seji, vrhniško usnjarno najverjetneje čaka stečaj, Vrhniko pa socialna bomba.

Finančne ocene morebitnega stečaja ni težko podati: država bi se dokončno poslovila od dobre milijarde tolarjev zgolj neposredne pomoči, ki jo je dala IUV v minulih šestih letih, in šeststotih milijonov letnih prispevkov, ki jih plačuje vrhniška družba. Še dodatno milijardo tolarjev bi jo stalo izplačilo nadomestil 652 zaposlenim, ki so v povprečju stari 42 let in nižje izobraženi, nujnih socialnih transferjev in ukrepov aktivne politike zaposlovanja.

Več o tem v sobotni tiskani izdaji Dela.