V pohištvu Brežice stavkajo

Čeprav ima Novoles za 450.000 evrov naročil, stroji stojijo, 112 oseb 
pa je brez dela. Z ukinjanjem enote želi Novoles zmanjšati proizvodne stroške.

Objavljeno
11. februar 2011 16.25
Janoš Zore, Posavje
Janoš Zore, Posavje
Brežice – Po osmih dneh brez dela je včeraj zjutraj 112 zaposlenih v Pohištvu Brežice in invalidskem podjetju Intarzija, ki sta od konca januarja po odločitvi lastnika Novolesa v postopku likvidacije, začelo stavko. »Želimo, da nam izplačajo dolgovanih 40 odstotkov decembrske plače. Ljudje bi radi dobili odpravnine in nato končali to zgodbo,« je dejal predsednik stavkovnega odbora Bojan Bratanič. Stavka se bo nadaljevala v ponedeljek.

Vodstvo skupine Novoles, ki ima domnevno 13 milijonov evrov dolga, je po opozorilni stavki delavcev na Straži svojim dolenjskim uslužbencem decembrske plače že izplačalo v celoti. Na brežiške, ki so bili zaradi ustavljenih strojev do včeraj na prisilnem dopustu, je pozabilo. »To je hinavska poteza,« je dejal Bojan Bratanič. »Podjetje trenutno nima pravega vodstva, saj je direktor Barbič v odstopu. Drugi predstavniki uprave so nam dejali, da prejemke za december lahko pričakujemo v ponedeljek ali torek, vendar tem obljubam ne zaupamo preveč.«

Podobno so v Brežicah skeptični do govoric, da se po začetku likvidacijskega postopka, ki naj bi spodbudil načrtovano šestmilijonsko dokapitalizacijo Novolesa, za nakup enote zanima tuji investitor. »Pred meseci se je govorilo, da interes izkazuje nemško avtomobilsko podjetje, pa iz tega posla ni bilo nič,« razlaga Bratanič: »Enote v Brežicah sicer sploh ne bi bilo treba zapirati, saj imamo zdaj zgolj na slovenskem in hrvaškem trgu za približno 450.000 evrov naročil. Vodstvo Novolesa nam žal ne želi dostaviti materiala, da bi lahko zagnali stroje.«

V Brežicah so do politike lastnikov sicer kritični že več let. »Pred leti smo na mesec realizirali za milijon evrov prometa. Uprava se je nato odločila, da se bomo posvetili predvsem proizvodnji dohodkovno slabših tujih programov. Posledično smo čedalje manj razvijali lastno znamko, prihodek pa je zmanjšal na slabih 400.000 evrov na mesec,« je dejal Branko Najger, vodja vzdrževanja: »Ob kupcu, ki bi razvijal lastno blagovno znamko, je podjetje sposobno delati dobiček. Leta 2003 so bili za več kot pol milijona evrov kupljeni stroji z vsaj desetletno življenjsko dobo. Leto pozneje je bila zamenjana streha.«

Z zaprtjem obrata v Brežicah želi Novoles zmanjšati stroške proizvodnje. Večina delavcev iz Posavja, povprečna starost je 47 let, se v Stražo ni pripravljena voziti. »Delavci, usposobljeni za delo na najpomembnejših strojih, so dejali, da se ne mislijo voziti na Dolenjsko,« razlaga Bratanič. Po besedah Najgerja se bo za vožnjo na novo lokacijo odločilo največ 40 zaposlenih.