Ravne na Koroškem - V ravenski Sistemski tehniki nadaljujejo z uvajanjem načrtovanih novih proizvodnih programov, s katerimi bodo povečali delež civilnega programa v strukturi prodaje. Čeprav niso dobili želenega naročila za dobavo osemkolesnih oklepnikov za Slovensko vojsko, po besedah direktorja podjetja Jožeta Studenčnika glede krpana "še niso vrgli puške v koruzo".
Proizvodnja v Sistemski tehniki poteka normalno tako v civilnem kot vojaškem delu, je dejal Studenčnik in dodal, da se po zaključeni proizvodnji valukov intenzivno odvija proizvodnja osemkolesnikov. "V kratkem bomo slovenski javnosti predstavili osemkolesni oklepnik, izdelan v skladu z zahtevami razpisa ministrstva za obrambo. Odločitev za Patrio za nas ni dokončna, saj njihova ponudba ni bila v skladu z zahtevami razpisa," je dejal Studenčnik.
Nepridobitev posla, za katerega je v srednjeročnem obrambnem programu ministrstva do leta 2010 predvidenih 63 milijard tolarjev, vpliva na poslovanje in načrtovanje dela v družbi. "Tako velikega izpada ni mogoče nadomestiti v kratkem času. Posledica je, da nekateri ljudje niso polno zasedeni in prihaja do slabših rezultatov. V prihodnje je težko načrtovati posege v poslovanje, dokler nimamo dokončne slike glede osemkolesnikov," je dejal Studenčnik.
V Sistemski tehniki kljub temu nadaljujejo z izgradnjo nove, okoli 8000 kvadratnih metrov velike proizvodne hale, vredne okoli 10 milijonov evrov. Postopek je trenutno v fazi javne razgrnitve sprememb zazidalnega načrta,halo pa bi lahko začeli graditi še pred koncem leta. V njej bo prostor namenjen servisiranju vojaških vozil in vojaški proizvodnji, ki za razliko od preteklosti, ko je obsegal okoli 75 odstotkov proizvodnje, trenutno zavzema le 20 odstotkov. V Sistemski tehniki se že dolgo trudijo uravnotežiti civilno in vojaško proizvodnjo. Tako so že vzpostavili proizvodnjo manjših valjev, v prihodnjem letu bo zaključena tudi okoli 2,5 milijona evrov vredna naložba v toplotno in mehansko obdelavo večjih, površinsko kaljenih valjev. Kot je dejal Studenčnik, pa iščejo tudi druge programe.
Svoj prav glede oklepnikov bodo skušali dokazati na sodišču.
Potem ko se je ministrstvo za obrambo odločilo, da zaradi boljše in ugodnejše ponudbe za dobavitelja oklepnih vozil izbere trzinski Rotis, ki zastopa finsko Patrio, je Sistemska tehnika, ki se s tem ni strinjala, od ministrstva najprej zahtevala revizijo postopka. Revizijo so na ministrstvu zavrnili.
Zavrnjena je bila tudi tožba, ki jo je Sistemska tehnika vložila na ljubljansko okrožno sodišče in s katero je želela preprečiti nadaljnje postopke izbora dobavitelja oklepnikov. Sistemska tehnika se je zato pred dobrim tednom dni pritožila na Višje sodišče v Ljubljani. Medtem pa še vedno ostaja odprta tožba, ki jo je Sistemska tehnika vložila na upravno sodišče zaradi domnevnih nepravilnosti v upravnem postopku.
Sistemska tehnika, ki zaposluje 312 ljudi, bo letošnje leto najverjetneje zaključila z izgubo, ocenjuje Studenčnik, ki sicer pravi, da nikoli niso dobili uradne ponudbe s strani Rotisa oz. njegovega partnerja velenjskega Gorenja za sodelovanje pri izdelovanju izbranega vozila patria. Hkrati Studenčnik opozarja, da takšno sodelovanje ni izvedljivo, saj gre za konkurenčno podjetje.