Ljubljana – »Menim, da bo udeležba na skupščini delničarjev dobra, da bo prisotnega okrog 60 odstotkov kapitala,« napoveduje predsednik uprave Mercatorja Zoran Janković. »Pričakujem in upam, da bo seja potekala mirno, kot vsaka normalna skupščina, in da se ne bo zgodilo nič posebnega.« V povabilu k dokapitalizaciji so natančno opredeljeni razvojni oziroma investicijski načrti za celotno dokapitalizacijsko vsoto, namreč 24,4 milijarde tolarjev. Naj spomnimo, da je prejšnji petek podpisana pogodba z Ero o nakupu trgovske mreže na Hrvaškem in zemljišča v Makedoniji vredna približno polovico te vsote, druge projekte pa uprava za zdaj še skrbno skriva.
Da se ne bi zgodilo kot s polletnimi poslovnimi rezultati, ki so nepooblaščeno prišli v javnost prezgodaj in za en dan ustavili borzno trgovanje z delnico Mercatorja (“raznašalca” je uprava menda že odkrila), bodo pri omenjenih povabilih bolj previdni. Kot je povedal predsednik uprave, bodo pripravili samo štiri izvode dokumenta.
Na objavljenem dnevnem redu torkove skupščine je uporaba bilančnega dobička, izplačilo dividend in podelitev razrešnice upravi in nadzornemu svetu, nagrada nadzornemu svetu, imenovanje revizorja za leto 2005, imenovanje novega nadzornega sveta in sklep o uporabi mednarodnih standardov računovodskega poročanja. Objavljenih je bilo tudi nekaj nasprotnih predlogov. Najzanimivejši – nekoliko neobičajen, po mnenju uprave in strokovne javnosti neprimeren – je predlog, da bi del dividend (skoraj dve tretjini vrednosti) izplačali delničarjem v Mercatorjevih bonih, v bonih pa naj bi dobil nagrado tudi nadzorni svet. Po drugem, nasprotnem predlogu pa nadzorniki nagrade sploh ne bi dobili.
Ugibanj o morebitnih drugih nasprotnih oziroma dodatnih predlogih pa s tem še ni konec, saj so lahko na pobudo delničarjev uvrščeni tudi neposredno na skupščino. Najbolj »nevarna« je v tem pogledu peta točka dnevnega reda, izvolitev članov nadzornega sveta. Starim poteče mandat 30. oktobra, seznam novih pa je buril duhove že na seji nadzornega sveta konec julija. Tedaj je nastal predlog, po katerem se nadzorni svet z 10 članov razširi na 12 članov (kolikor jih še dovoljuje statut družbe, od tega šest predstavnikov kapitala in šest predstavnikov zaposlenih). Kapitalska družba je sicer poskušala v nov nadzorni svet vključiti kar štiri svoje ljudi, vendar so se na koncu sporazumeli za tri. To so Matjaž Božič, Elizabeta Mičović in Dušan Mohorko. Odškodninska družba je predlagala Boštjana Napasta, KD Group bo tako kot doslej zastopal Matjaž Gantar, male delničarje pa Marjan Somrak, prav tako iz sedanje sestave.
Čeprav je bil predlog po Jankovićevih besedah izglasovan skoraj soglasno, iz izjav Kada in Soda ni mogoče sklepati, da so zadovoljni s seznamom v celoti (saj kot celota menda ni bil usklajevan) in da ga bodo na skupščini potrdili. Ne bi bilo prvič, da se šele neposredno na skupščini pojavijo nova imena. Potek in izid te točke dnevnega reda bo pokazal smer nadaljnjega razvoja dogodkov, tako v zvezi z nameravano dokapitalizacijo, spremembami lastniške strukture oziroma morebitnimi zamenjavami lastniških deležev. Ne nazadnje pa tudi trdnost pozicije sedanjih članov uprave, zlasti samozavestnega Zorana Jankovića, ki naj bi bil po nekaterih domnevah trn v peti zlasti vrhu vladajoče elite.
Vsak dan se o dokapitalizaciji pišejo novi scenariji, opcije prehitevajo druga drugo, a so vse še odprte. Država se bo v bližnji ali daljni prihodnosti umaknila iz gospodarstva, pri čemer trgovina ni dejavnost, v kateri bi vztrajala do zadnjega. Da skupino KD bolj kot trgovina zanima bančništvo. Da bo počasi treba razmišljati o resnem strateškem partnerju. In dejstvo je, da dobavitelja Istrabenz in Pivovarna Laško že javno kažeta interes za pomembnejši lastniški vstop v največjo trgovsko podjetje. Kako, kdaj, zlepa ali zgrda, so za zdaj še ugibanja.