Singapur - Mednarodni denarni in finančni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je na današnjem zasedanju v okviru rednega jesenskega srečanja IMF in Svetovne banke podprl predlog ad hoc zvišanja kvot za štiri do zdaj podzastopana hitro razvijajoča se gospodarstva, Kitajsko, Južno Korejo, Mehiko in Turčijo. S tem bo IMF prevetril 61 let staro ureditev, ki še vedno odseva gospodarska razmerja iz obdobja po drugi svetovni vojni.
Kitajska, Južna Koreja, Mehika in Turčija so, kot poudarja IMF, edine štiri države v organizaciji, ki so podzastopane glede na vse štiri kriterije za izračun glasovalnih pravic. To so bruto domači proizvod, odprtost gospodarstva, višina rezerv in nihanje gospodarske rasti.
V skladu s predlogom bi se Kitajski delež glasovalnih pravic v IMF zvišal s sedanjih 2,94 odstotka na 3,65 odstotka, Južni Koreji z 0,76 odstotka na 1,33 odstotka, Mehiki z 1,20 odstotka na 1,43 odstotka in Turčiji z 0,45 odstotka na 0,55 odstotka.
Predlog mora zdaj potrditi še 184-članski IMF, rezultati glasovanja pa naj bi bili znani v torek. Predlog mora podpreti 85 odstotkov članic, težo glasov pa določa kvota. ZDA ima približno 17 odstotkov vseh glasovalnih pravic, Japonska 6,1 odstotka, evropske države skupaj približno tretjino, Afrika pa okoli 4,4 odstotka.
Azijske države se že dlje časa zavzemajo za večjo vlogo v organizaciji
Za večjo vlogo v organizaciji, v kateri imajo že od nastanka ključno vlogo ZDA, Evropa in Japonska, so se že dlje časa zavzemale azijske države, ki jih je podprla tudi Japonska, in države v razvoju.
Sicer pa se IMF v prihodnje obeta korenitejša reforma kvotnega sistema v obliki nove formule za izračun kvot. O smeri reforme pa znotraj organizacije ni popolnega soglasja. Nezadovoljne so nekatere evropske države, ki se bojijo, da bi izgubile katerega izmed osmih sedežev v 24-članskem odboru IMF, in države v razvoju.
Poleg tega štiri članice, Argentina, Brazilija, Indija in Egipt, nasprotujejo spremembam in pozivajo k preložitvi reforme, dokler ne bodo oblikovali enostavno in transparentno formulo za izračun kvot, ki bi dejansko odražala gospodarski položaj članic.