Zreče - Čeprav je pobuda Andreja Vizjaka, ministra za gospodarstvo, za kapitalsko povezovanje Term Čatež, Term Krka, Term Olimia, tudi Zdravilišča Laško in morebiti še Rimskih term v nov holding posavskih zdravilišč sprožila med lastniki in upravljavci slovenskih naravnih in tudi drugih zdravilišč kar precej polemik, direktor Unior Turizma Maks Brečko pobudo, ki je sploh prva, ki je v takšni obliki prišla od države, načeloma sprejema. Vendar je sam prepričan, da bi pestrejšo ponudbo in večje dobičke prinesla povezava zreških term s smučarskimi središči na Rogli, Krvavcu in Golteh ter s Termami Dobrna, Rimskimi termami, Zdraviliščem Laško in morebiti Termami Olimia. Predvsem zato, ker bi povezala velike zdraviliške, smučarske in rekreacijske centre.
Koliko bo Maksu Brečku uspelo za svoj povezovalni model pridobiti še druge partnerje, pa je seveda še uganka. Posebej ker bo po petindvajsetih letih dela na vodilnem položaju, ki mu ga je zaupal Marjan Osole, karizmatični direktor Uniorja in pobudnik turizma na zreškem delu Pohorja, direktorsko mesto v Unior Turizmu prepustil Damjanu Pintarju. Maks Brečko bo po Pintarjevem prihodu v Unior Turizmu sicer še delal kot svetovalec uprave, kot direktor družbe Rimske terme pa se bo po novem letu trudil predvsem v zastavljenem roku in obsegu na novo zagnati zdravilišče v Rimskih Toplicah.
Brečko odhaja v času, ko program turizma znotraj Uniorja dosega še boljše rezultate kot lani. Poslovno leto 2005 je namreč Unior Turizem s Termami Zreče ter smučarskima in rekreacijskima centroma na Rogli in Krvavcu, ki skupaj zaposluje okoli 450 ljudi, sklenil s 4,5 milijarde tolarjev ali 16 odstotkov vseh prihodkov v 2500 članskem kolektivu Uniorja. Lani so imeli skupaj 220 tisoč prenočitev in so ustvarili približno 300 milijonov tolarjev (ali 20 odstotkov vsega Uniorjevega) dobička. Letošnji sedemmesečni rezultati kažejo, da je Unior Turizem ustvaril 140 tisoč ali za štiri odstotke več prenočitev kot v enakem času lani ter s tem ustvaril 2,8 milijarde tolarjev prihodkov in 330 milijonov tolarjev dobička. Brečko poudarja, da so rezultati posledica agresivnejšega nastopa na trgu, pa tudi načrtnega zniževanja stroškov.
V Unior Turizmu se znova pripravljajo na nekaj večjih naložb. Še letos bodo začeli graditi nov vhodni objekt v zdravilišče, v katerem bodo poleg garaž tudi novi prostori za občinsko upravo, za knjižnico in lekarno. Pripravljajo se tudi na gradnjo novega hotela v Zrečah. Zmogljivosti hotela Dobrava in apartmajev, ki imajo skupaj 400 ležišč, so namreč veliko premajhne glede na povpraševanje gostov in tudi glede na zmogljivosti zdravstvenega dela zdravilišča, ki so zasedene 90-odstotno, hotel celo 93-odstotno. Novi hotel s štirimi zvezdicami bo imel 200 ležišč.
Na Rogli, kjer ima Unior okoli 700 od skupaj 1500 ležišč za goste, so tudi v poletni sezoni dobro zasedeni. Odvisno od števila športnikov, ki prihajajo na Roglo na priprave, namreč letuje na tej pohorski planoti vsak dan od 200 do 400 ljudi. Do smučarske sezone bodo na objektih in napravah opravili obsežna vzdrževalna dela. Na Krvavcu prenavljajo dotrajano štirisedežnico. Zamenjali jo bodo s šestsedežno napravo, v katero bodo vložili približno milijone evrov. Unior Turizem je prejel ponudbo za odkup smučarskega in rekreacijskega centra na Golteh. Kot je povedal Maks Brečko, ponudba še velja, vendar se v Uniorju o njej še niso odločali. Če bo cena primerna, je Unior pripravljen Golte odkupiti.
Več v Delovi gospodarski prilogi FT