V skladu z uredbo bodo poroštva lahko dobile solventne kreditne ustanove s sedežem v Sloveniji, ki bodo tako pridobljena sredstva morale nameniti za spodbujanje gospodarske aktivnosti in zagotovitev ustrezne kreditne podpore gospodarstvu in prebivalstvu. Pri tem je prepovedana možnost kreditiranja ali refinanciranja kreditov, namenjenih odkupom podjetij s strani uprav in z njimi povezanih oseb.
Poroštveno pogodbo bo z izbranim kreditodajalcem sklenil finančni minister. V njej bo med drugim zapisano, da bo v primeru, da banka kreditojemalka ne bo poravnala svojih obveznosti, to storila država na prvi poziv.
Če banka ne deluje dovolj uspešno, se lahko nagrade upravam zamrznejo, prav tako se lahko prepove izplačilo dividend. Po besedah ministra za finance Franca Križaniča bodo za banke poroštva draga. Za banke z najvišjo boniteto je provizija določena v višini 25 bazičnih točk nad obrestno mero, za tiste s slabšo boniteto pa je višja in se razteza vse do 55 bazičnih točk nad obrestno mero. Vendar pa bodo krediti vsaj na voljo, saj jih trenutno ni mogoče dobiti, je po četrtkovi seji vlade povedal Križanič.
Razpoložljiva sredstva za naložbe v obliki depozitov pri slovenskih bankah namerava vlada povečati tudi z izdajo nove obveznice, ki jo namerava država izdati v prvem četrtletju 2009. Nova referenčna državna obveznica, ki jo je finančno ministrstvo sprva napovedalo še za letos, bo izdana v predvideni višini ene milijarde evrov. Mandat za skupno vodenje izdaje je Slovenija že podelila J.P. Morgan Securities Ltd, Societe Generale in Unicredit banki Slovenija.
Transakcija bo izvedena po zaključku predstavitev investitorjem v glavnih evropskih finančnih centrih, so pojasnili na finančnem ministrstvu. Ročnost obveznice še ni dokončno določena in bo odvisna od tržnih razmer v času izdaje.