Po Gasparijevih besedah so potrebne strukturne spremembe na področjih zdravstva, pokojninskega sistema in javnega sektorja. "Brez teh sprememb bo konkurenčnost Slovenije ob realnem padcu BDP in rasti plač, predvsem v javnem sektorju, padala. Vprašanje je, koliko časa lahko zdrži slovensko gospodarstvo pritisk konkurenčnosti in zadrži določene trge, na katere izvaža," je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Gaspari.
Ob že sprejetih ukrepih je Gaspari kot osnovno pomanjkljivost v Sloveniji izpostavil dolgotrajno pripravo uporabe jamstvene sheme. Vlada jo je pripravila že februarja in jo marca poslala v DZ, kjer pa je bila potrjena šele pred nekaj dnevi. Vmes se je zakon o jamstveni shemi po Gasparijevih besedah spreminjal, saj je Slovenija šele po številnih pogovorih z Evropsko komisijo dobila soglasje za uvedbo jamstvene sheme.
Vlada sicer po Gasparijevih besedah predvideva tudi shemo za reprogram stanovanjskih in potrošniških posojil prebivalstva, ki naj bi bila končana do obravnave drugega rebalansa državnega proračuna v DZ in bo omogočala razbremenitev stroškov odplačevanja kreditov prebivalstvu, ki se je "zadolžilo v drugih časih, zdaj pa so stroški kreditov takšni, da je ogrožen njihov dohodkovni položaj".