Maribor - Delničarji mariborske družbe Vesna bodo na izredni skupščini, sklicani za to soboto, odločali o predlogu redne likvidacije družbe. Da ni več veliko upanja za več kot 200 Vesninih delavcev, je nakazala že redna skupščina 27. decembra lani. Na njej so namreč delničarji zavrnili predlagano dokapitalizacijo družbe, potrdili pa so razrešnico upravi in nadzornemu svetu za poslovno leto 2004 in imenovali revizijsko hišo za pregled poslovanja v letu 2005.
Na decembrski skupščini družbe je uprava Vesne na čelu z Markom Pogorevčnikom opozorila, da predlagana dokapitalizacija v vrednosti 400 milijonov tolarjev ne bi zadostovala za trajno sanacijo družbe. Pogorevčnik je zato delničarjem napovedal, da bo uprava v primeru izglasovanja dokapitalizacije v prihodnjih mesecih predlagala dodatno dokapitalizacijo. S tem se delničarji niso strinjali in so zato glasovali proti predlogu za povečanje kapitala.
Predstavniki poslovnega sistema Veritas, ki ima v lasti nekaj več kot 60 odstotkov Vesne, so sicer že v začetku lanskega decembra napovedali likvidacijo družbe. Po besedah predsednika nadzornega sveta Vesne in ustanovitelja Veritasa Darka Gojčiča so glavni razlogi za takšno odločitev slabi poslovni rezultati, negativni učinki globalizacije, nezmožnost optimiranja poslovanja in zelo majhna možnost uresničitve sanacije, ki jo je predlagala uprava.
Kot ocenjuje prokurist Veritasa Damijan Verdnik, premoženje Vesne zadošča za poplačilo upnikov, vključno s plačami zaposlenih in poplačilom drugih pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Po njegovih besedah poslovni rezultati Vesne kažejo, da se je razkorak med stroški in prihodki nenehno povečeval. Na slabe poslovne rezultate naj bi v zadnjih dveh letih odločilno vplivala cena svinca, ki se je na svetovnem trgu podvojila, hkrati pa naj bi močno narasli tudi stroški dela.
Vesna je v poslovnem letu 2004 zabeležila izgubo v višini dobrih 800 milijonov tolarjev. Po besedah Verdnika so socialni partnerji zavrnili vse predlagane sanacijske ukrepe. "Po postopku redne likvidacije bomo vzpostavili takšno strukturo skupine Vesna, ki bo na sodoben organizacijski način in s tržno usmerjenostjo ne samo ohranjala, ampak tudi povečevala prepoznavnost in ugled blagovne znamke Vesna," je v začetku decembra lani napovedal Verdnik, ob tem pa se ni dokončno izrekel o selitvi proizvodnje v Makedonijo.
Predstavniki zaposlenih v Vesni so že konec novembra lani upravi Vesne na čelu s Pogorevčnikom (v predlogu za redno likvidacijo družbe je predlagan za likvidacijskega upravitelja) očitali "zavestno izčrpavanje" družbe, kljub temu da naj bi ta imela vse pogoje za uspešno poslovanje. Ob tem so izrazili zaskrbljenost, da bo prišlo do redne likvidacije družbe.
"Domnevamo, da bi lastniki v postopku redne likvidacije prek neomejenih pooblastil likvidacijskega upravitelja prodali družbo in odpustili delavce brez kakršnihkoli zadržkov," je na novembrski novinarski konferenci dejal predsednik sveta delavcev Peter Altenbaher in se v imenu vseh zaposlenih zavzel za ohranitev proizvodnje v Mariboru.
Vesna v Mariboru zaposluje 225 delavcev, v makedonskem Sapu pa je zaposlenih približno 200 delavcev. Po besedah predstavnikov poslovnega sistema Veritas se družba zadnje leto in pol ni dodatno zadolževala, dolgovi od prej pa znašajo skupaj 1,6 milijarde tolarjev.