Viator&Vektor Zagreb začel s poslovanjem

Zagrebški del skupine Viator&Vektor je začel s poslovnimi aktivnostmi v družbi Promal, ki je organizacijska enota šibeniške Tvornice lakih metala.

Objavljeno
01. september 2005 19.57
Zdenko Pavček
Ljubljana/Šibenik - Družba Viator&Vektor Zagreb, del ljubljanske skupine Viator&Vektor, je danes začela s poslovnimi aktivnostmi v družbi Promal. Ta je organizacijska enota dela šibeniške Tvornice lakih metala (TLM), družbe Transport, ki jo je zagrebški Viator&Vektor kupil na razpisu. Po besedah predsednika uprave skupine Viator&Vektor Zdenka Pavčka je zagrebška podružnica izpolnila vse pogodbene obveznosti, zagotovila bančno jamstvo in z večino zaposlenih v Promalu že podpisala nove pogodbe o zaposlitvi.

Kot so v Viator&Vektor zapisali v sporočilu za javnost, so poleg tega v Viator&Vektor Zagreb, ki je s poslovnimi aktivnostmi v Promalu začel v skladu s pogodbo o prodaji nepremičnin, opreme in drugega imetja transportnega dela družbe TLM in pogodbo o poslovnem sodelovanju med skupino TLM in zagrebško podružnico Viator&Vektor, začeli tudi z aktivnostmi za vzpostavitev transportno-logističnega centra južna Hrvaška.

Sicer pa so se v sredo predstavniki zagrebške družbe Viator&Vektor sestali tudi s predstavniki malih avtoprevoznikov s področja Šibenika in Dalmacije. Na sestanku so jim predstavili svojo poslovno vizijo in vse konkretne možnosti nadaljnjega medsebojnega sodelovanja.

"Sestanek je bil dobrodošel in konstruktiven, saj smo s strani nekaterih avtoprevoznikov dobili pozitiven odziv," je pojasnil Pavček. Poleg tega pričakujejo, da bodo z morebitnimi nadaljnjimi razgovori kot tudi s strokovnim delovanjem ter uresničevanjem vseh pogodbenih zavez in obljub dokazali, da stremijo k razvoju družbe in širjenju poslovanja v regiji, kar bo zagotavljalo dolgoročno poslovno sodelovanje tudi z lokalnimi avtoprevozniki.

Hrvaški prevozniki še vedno niso zadovoljni

Glede na potek sredinih razgovorov pa so v Viator&Vektorju zelo presenečeni nad današnjim dogajanjem pred poslovnimi prostori TLM in ga obžalujejo. Kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, namreč 50 prevoznikov s splitskega in šibeniškega področja, ki nasprotujejo prodaji, s tovornjaki blokira vse vhode v TLM.

"Vhodi v šibeniško tovarno bodo blokirani do nadaljnjega, saj so dalmatinski prevozniki tako in tako ostali brez dela. Ne bomo več pristajali na kakršnekoli polovične vladne rešitve, ampak le na razveljavitev razpisa s slovenskim podjetjem ," je za Hino povedal član odbora za pogajanja z vlado Stipe Vučemilović.

Po njegovih besedah se počutijo izigrane, še posebej pa ne morejo sprejeti dejstva, da se v mesecu dni nanje ni obrnil nihče iz šibeniških lokalnih oblasti. "Trdimo, da je v primeru privatizacije TLM prišlo do kriminala," je še povedal. Predsednik strokovne skupine cestnih prevoznikov pri Hrvaški gospodarski zbornici Ivan Knezović je za ponedeljek napovedal splošno stavko hrvaških prevoznikov.

Spomnimo, da je proti prodaji 20. avgusta v Šibeniku protestiralo približno 150 hrvaških avtoprevoznikov, ki so zahtevali razveljavitev razpisa. Poleg tega trdijo, da je s sklenitvijo pogodbe za prevoz vsega blaga TLM z Viator&Vektorjem za tri leta ogrožen obstanek hrvaških, še posebej dalmatinskih prevoznikov. Za razliko od avtoprevoznikov pa sta hrvaški sindikat delavcev v kovinarski industriji in delavci transportnega dela TLM zadovoljni z načinom privatizacije.

Skupina Viator&Vektor razširila logistično mrežo tudi na Poljsko

Na Poljskem je danes začela delovati družba Viator&Vektor Poland, sicer v 100-odstotni lasti ljubljanske skupine Viator&Vektor, ki tako nadaljuje širitev logistične mreže na trge jugovzhodne Evrope. Na čelu poljskega Viator&Vektorja, ki trenutno zaposluje tri ljudi in bo skrbel za potrebe lokalnega trga, baltiških držav ter držav srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope, je Blaž Mikeln, so sporočili iz Viator&Vektor.

Ponudba logističnih storitev poljske družbe Viator&Vektor bo obsegala organizacijo cestnih in železniških mednarodnih prevozov, ki potekajo v okviru blagovne menjave Poljske. Družba bo prevzela organizacijo skladiščenja in lokalnih prevozov na poljskem trgu ter ponudila hitro dostavo - kurirsko službo, poleg tega pa bo slovenskim družbam na poljskem trgu nudila logistično podporo pri njihovi nadaljnji širitvi na vzhodne trge in bila tako vez med slovenskim gospodarstvom in gospodarstvom jugovzhodnih držav.

Po oceni Zdenka Pavčka, je poljski trg za izvajanje logističnih storitev še zelo velik, a izredno konkurenčen. "Poleg Poljske načrtujemo z lastnimi podjetji tudi intenziven prodor na trge Ukrajine in Rusije, kjer vidimo velik potencial. Gospodarska rast je namreč v jugovzhodnih državah bistveno večja, štiri- do petodstotna, in bolj dinamična kot v državah zahodne Evrope, kjer je 2,5-odstotna," je povedal.

Skupina Viator&Vektor ima lastna podjetja sicer tudi že v Nemčiji, Avstriji, na Češkem, Madžarskem, Hrvaškem, v BiH, Srbiji in Črni gori ter v Romuniji.