Bled/Nova Gorica – Predsednik uprave novogoriškega Hita Branko Tomažič je kot predstavnik sponzorja včerajšnje okrogle mize, na kateri so sodelovali predstavniki gospodarstva in slovenske vlade, seznanil javnost z 800 milijonov evrov vrednim skupnim projektom z ameriškim partnerjem Harrah's Entertainment. S postavitvijo novega zabaviščnega središča bi v sodelovanju z največjo igralniško verigo na svetu privabili v Novo Gorico namesto zdajšnjih 1,5 milijona kar 3,1 milijona gostov na leto.
»Tak kompleks ne prenese davkov, kakršne imamo zdaj v Sloveniji, zato predlagamo pripravo novega zakona. Pričakujemo sodelovanje in pomoč države,« je Tomažič govoril navzočemu premieru. Janez Janša mu je odvrnil, da ta projekt jemljejo resno. Ko bodo na mizi vsi elementi, bo mogoče izračunati, kakšen bo njihov manevrski prostor. Pri velikih naložbah in jamstvih za pozitivne učinke je vlada pripravljena spremeniti zakonodajo.
Branko Tomažič je nato pred zbranimi poslovneži in novinarji premieru pojasnil, da od vlade pričakujejo spremembe zakonov o obdavčitvi in lastništvu igralnic. Hit je po njegovih besedah drugi največji davkoplačevalec v državi (za Petrolom), v državno blagajno je doslej prispeval precej več kot 200 milijard tolarjev (940 milijonov evrov). Pripombe pa je imel tudi na predlagano uvedbo enotne davčne stopnje, ki bo podražila hrano in pijačo, s čimer bi se Hitu poslabšale razmere za poslovanje v primerjavi s konkurenco iz Italije in Avstrije.
Podpis bo 3. novembra
Novogoriški Hit bo 3. novembra v ZDA podpisal z največjo svetovno igralniško verigo Harrah's Entertainment pismo o nameri za gradnjo igralniškega središča na Goriškem. Investitorja ocenjujeta vrednost projekta na 800 milijonov evrov, podprla pa ga bo tudi vlada.
Vodja Hitove službe korporativnega komuniciranja Tilen Majnardi je povedal, da je podpis tovrstne pogodbe prvi pogoj, da lahko investitorja sploh začneta izvajati projekt, saj bo določil način njegove izvedbe. Projekt je sicer ocenjen na 800 milijonov evrov, Hit in Harrah's pa naj bi zanj prispevala vsak polovico sredstev. Novi igralniški kompleks naj bi bil celo največji tovrsten projekt v Evropi in največja naložba greenfield pri nas. Za zdaj je največja ovira pri izvajanju projekta slovenska zakonodaja, ki določa, da so lahko tujci lastniki le dvajsetih odstotkov slovenskih podjetij. Zato naj bi vlada v prihodnje spremenila ta del zakonodaje in ameriški verigi omogočila vlaganje v igralniški kompleks. Vendar pa je Majnardi poudaril: »Pogosto se napačno razume spremembo zakonodaje – ta se nanaša samo na ta projekt.« Tako je spomnil, da je predsednik vlade Janez Janša na Economistovi poslovni okrogli mizi Povečanje slovenske konkurenčnosti v Evropi obljubil podporo gradnji igralniškega kompleksa.
Več preberite v sredini tiskani izdaji Dela.