Ljubljana – Napoved strateškega partnerstva med Lukoilom in Petrolom je delnico slovenske energetske družbe pognala kvišku že v prvih minutah trgovanja na Ljubljanski borzi. Zrasla je celo nad 118.000 tolarjev, za devet odstotkov nad petkovo povprečje, vendar je že kmalu zdrsnila na 111 tisočakov. Enotni tečaj Petrola se je oblikoval pri 113.020 tolarjih, 3,74 odstotka više kot v petek, lastnika pa je zamenjalo kar za 1,18 milijarde tolarjev delnic.
Po oceni analitikov je bila torkova živahnost na borzi predvsem posledica unovčevanja dobičkov vlagateljev, ki so že nekaj časa »slutili«, da utegne priti do objave konkretnih načrtov s strateškim partnerjem ali celo do prevzema Petrola. »Današnja rast in nato padec sta predvsem posledica gibanja tečaja v prejšnjem tednu, ko je s 105 zrasel na 110 tisočakov, delničarji, ki so bili bolje obveščeni, pa so že unovčevali del svojih dobičkov,« je menil Matej Tomažin, samostojni finančni svetovalec.
Potem ko sta Petrol in Lukoil objavila načrt o ustanovitvi skupnega podjetja za prodajo naftnih derivatov na širšem območju nekdanje Jugoslavije, je postalo zelo verjetno, da prevzema Petrola kot celote v kratkem ne bo. Nekateri tudi menijo, da dogovor o prenosu ključne dejavnosti črpalk v podjetje s strateškim partnerjem pomeni prvi korak k dokončni prodaji.
Več o tem si preberite v sredini tiskani izdaji Dela.
Zgodovina dogodkov
Petrol in ruski Lukoil sta v ponedeljek sklenila okvirni sporazum o ustanovitvi skupnega podjetja za prodajo naftnih derivatov na območju srednje in jugovzhodne Evrope. V skupnem podjetju, imenovalo se bo Petrol Lukoil, bo imel Petrol 51-odstotni lastniški delež, Lukoil pa 49-odstotni delež. Sedež podjetja bo v Sloveniji, prav tako pa bo na slovenskih strokovnjakih temeljilo njegovo upravljanje, sta v Ljubljani pojasnila predsednika uprav Petrola in Lukoila Marko Kryžanowski in Vagit Alekperov.
Petrol do dolgoročnih virov naftnih derivatov
Petrol in družba Litasko, hčerinsko podjetje Lukoila za trgovanje z naftnimi derivati, sta ob tem podpisala pogodbo o dolgoročni dobavi naftnih derivatov. S tem je Petrol slovenskemu in širšemu energetskemu trgu zagotovil dolgoročen dostop do zadostnih količin naftnih derivatov po konkurenčnih cenah.
Za začetek 565 bencinskih servisov
Kryžanowski pričakuje uspešno poslovanje skupnega podjetja. Od ustanovitve naprej bosta Petrol in Lukoil v regiji prisotna izključno skozi novo podjetje. Skupna družba bo že takoj po ustanovitvi kontrolirala največjo mrežo bencinskih servisov na Balkanu s preko 565 prodajnimi enotami.
Poslovni načrt sestavljen, kako bo v realnosti?
Spomnimo, da je nadzorni svet Petrola minuli teden sprejel strateški poslovni načrt skupine med letoma 2006 in 2010. Ta med drugim predvideva preoblikovanje družbe v holdinško skupino, s čimer bo omogočen vstop potencialnim strateškim partnerjem v odvisne družbe, in sicer na področju naftne in plinske dejavnosti, prodaje in distribucije elektrike ter ekologije.
Potencialni partnerji pa morajo pri vstopu v kakršnokoli kapitalsko povezovanje s Petrolovimi hčerinskimi družbami upoštevati tri pogoje, in sicer da je večinski lastnik hčerinskega podjetja krovna družba Petrol, hčerinska družba mora imeti sedež v Sloveniji, upravljanje podjetja pa mora potekati po slovenskih standardih.
Po besedah Kryžanowskega imajo potencialni strateški partnerji interes za vstop v Petrolove dejavnosti, in to kljub navedenim pogojem, tudi manjšinskemu deležu. Gre pa za podjetja, ki želijo vzpostaviti vertikalno poslovno povezavo, in sicer od proizvodnje do maloprodaje.
V igri drugo največje naftno zasebno podjetje na svetu
Lukoil je vodilna ruska naftna družba, ki se ukvarja z raziskovanjem in proizvodnjo nafte in zemeljskega plina ter proizvodnjo in prodajo naftnih proizvodov. Glede na dokazane naftne rezerve je tudi drugo največje naftno zasebno podjetje na svetu. Pod svojim okriljem ima namreč okrog 1,3 odstotka svetovnih naftnih rezerv in 2,1 odstotka svetovne naftne proizvodnje.
Poleg Rusije ima Lukoil raziskovalne in proizvodne projekte tudi v Azerbajdžanu, Kazahstanu, Egiptu, severni Afriki in Kolumbiji. Tudi rafinerije ima tako v Rusiji kot v tujini - v Ukrajini, Bolgariji in Romuniji. Lukoilova prodajna mreža pa je ob koncu leta 2004 zajemala 17 držav, od Rusije in držav na območju nekdanje Sovjetske zveze do Evrope in ZDA.