Vodstvo hoče še znižati osnovne plače

Sindikat Mure zahteva ohranitev višine osnovnih plač. Uprava je namreč vsem zaposlenim, ki so prešli na 36-urni delovni teden, dala v podpis dodatek k pogodbi o zaposlitvi, s katerim bi se jim osnovna plača znižala za deset odstotkov.

Objavljeno
23. februar 2009 21.35
Delavke v Muri
Ivan Gerenčer
Ivan Gerenčer
Murska Sobota - Vodstvo sindikata Mure se je po odločitvi sindikalnih zaupnikov skoraj 3500 zaposlenih v matični Muri in hčerinski družbi Muralist včeraj drugič (po skoraj letu dni) preoblikovalo v stavkovni odbor. Ta se bo jutri z vodstvom družbe začel pogajati za uresničitev stavkovnih zahtev. Sindikat od uprave zahteva umik dodatkov h pogodbam o zaposlitvi, ki so jih dobili v podpis zaposleni v Muri in Muralistu po uvedbi 36-urnega delovnega tedna. Predsednik stavkovnega odbora Drago Forjan je povedal, da bodo delavci zagotovo stavkali, če uprava ne bo izpolnila njihovih zahtev, ni pa napovedal, kdaj naj bi se stavka začela. To je odvisno od rezultatov pogajanj.

Pred letom dni je sindikat Mure med trdimi pogajanji za povišanje plač že napovedal stavko. Tudi tokrat so prva stavkovna zahteva plače, vendar ne njihovo povečanje, temveč ohranitev višine osnovnih plač. Uprava je namreč vsem zaposlenim v Muri in Muralistu, ki so 1. februarja prešli na 36-urni delovni teden, dala v podpis dodatek k pogodbi o zaposlitvi, s katerim bi se jim osnovna plača znižala za deset odstotkov. Sindikat je delavcem svetoval, naj dodatkov ne podpišejo, čeprav so jim, kot je povedal Drago Forjan, nadrejeni v proizvodnih obratih grozili, da jih bodo v tem primeru odpustili.

»Nevzdržno je, da želi vodstvo podjetja delavcem neupravičeno znižati že tako nizke osnovne plače. Skoraj 1500 delavcev prejema zajamčeno plačo v višini 597 evrov bruto in jim je nihče ne sme znižati. To bi pomenilo, da bi veliko delavcev, katerih plače le za nekaj evrov presegajo višino zajamčenih plač, s podpisom aneksa privolili v plače, nižje od zajamčenih. Pojasnilo, da bi denar, prihranjen z izplačilom nižjih zaslužkov, pozneje porabili za izplačila tistim, ki bodo doma čakali na delo, za nas ni sprejemljiv. Delavci od 1. februarja delajo polni delovni čas, kar 36 ur na teden, zato morajo dobiti osnovno plačo v celoti. Ne zanima nas, za kaj bo uprava porabila državno subvencijo,« je pojasnil Forjan.

Druga stavkovna zahteva je jasen odgovor uprave, po katerih merilih izbira delavce, ki bodo od 1. marca zaposleni v novoustanovljenih sestrskih družbah Moška oblačila, Ženska oblačila ter Mura in partnerji. »Zaposlenim se bo zdelo, da izbirajo šefi posameznih obratov delavce, ki bodo zaposleni v novih družbah, po lastni subjektivni presoji, ne pa po jasnih in znanih merilih,« je povedal Forjan. Tretja zahteva je ustanovitev sklada, v katerem bi se zbiral denar za plačilo odpravin, če bi bile nove družbe v prisilni poravnavi ali stečaju.

Predsednik uprave Mure Franc Huber včeraj ni bil dosegljiv za komentar stavkovnih zahtev delavcev.

Iz torkove tiskane izdaje Dela