Imate nekaj deset evrov in si želite doživeti svetovljanskost velikih mest? Ne bo šlo. Kljub čedalje večji ponudbi poceni letalskih prevoznikov je dražitev nafte povzročila, da so se podražile tudi letalske vozovnice. Najdraže jo bodo odnesli tisti, ki želijo na pot na točno določen datum in pri spletnem nakupovanju vozovnic ne berejo drobnega tiska. Z začetnih 30 evrov lahko cena prevoza brez pretiranih dodatkov poskoči na 200 evrov.
Izbrali smo mesti, kamor Slovenci radi potujemo, poslovno ali le turistično, London in Barcelono. Za določen datum v juliju smo poiskali najcenejše možnosti letov iz Ljubljane in okoliških čezmejnih mest, za primerjavo pa smo vključili še stroške, ki bi jih imeli, če bi za let izbrali Adrio Airways (v članku sicer pišemo zgolj o poceni prevoznikih). Glede na to, da datum vpliva na ceno vozovnice, smo želeli za vse odhode enake termine (14.-21.julij). Predpostavljamo, da vozovnice kupujemo na spletu, saj je pri večini poceni prevoznikih to edina možnost, ki je tudi najcenejša.
Berite drobni tisk
V cenah vozovnic so že upoštevane pristojbine in kos prijavljene prtljage, vendar vas od začetne do končne cene čaka nekaj neprijetnih evropresenečenj. Pri prtljagi ste omejeni na velikost in seveda težo kovčka, ki lahko tehta od 15 do 20 kilogramov, za vsak presežen kilogram pa boste precej doplačali - cene doplačil se začnejo pri treh evrih. Nekateri prevozniki omogočajo, da dodatne kilograme prijavite kar na spletu in si s tem razpolovite stroške. Če potujete le z ročno prtljago, kar je za krajše obiske velikih mest s finančnega vidika smotrneje, lahko s seboj nesete deset kilogramov ali več (nekateri, denimo Easyjet, pri ročni prtljagi ne postavljajo omejitev), imate pa tudi možnost spletne prijave na let, ki je brezplačna (za tiste s prijavljeno prtljago spletna prijava ni mogoča).
Ko navdušeni nad začetno nizko ceno kliknete na pogoje potovanja, se mimogrede pojavi še možnost prednostnega vkrcanja, potovalnega zavarovanja, pristojbin za zeleno okolje, lahko pa se odločite celo za prispevek za revne iz tretjega sveta. Nič ne boste prikrajšani in tudi vaše potovanje bo enako udobno, če vsa ta polja, ki lahko stanejo vsaj še dvakrat toliko, kot je cena vozovnice brez pristojbin, pustite prazna. Je pa denimo prednostno vkrcanje dobrodošlo za družine z otroki, ki potrebujejo več prostora in časa, da se namestijo na letalo.
S tem pa majhnih presenečen še ni konec. Ko priklikate do konca, lahko izberete način plačila oziroma vrsto plačilne kartice. Tu bo treba plačati provizije, ki pa je odvisna od kartice. Navadno so najcenejše za uporabo Vise (Ryanair vam pri plačilu z Viso Electron ne računa nadomestila), za tem so MaterCard in drugi; takšen vrstni red pa ni pravilo. Nekateri prevozniki omogočajo nekakšne klubske kartice, s katerimi si z leti nabirate točke in s tem pridobite popust pri naslednjem nakupu.
Če se premislite in želite let prestaviti, je to seveda mogoče, vendar ne brez denarnih posledic. To bo stalo najmanj 30 evrov, pri nekaterih prevoznikih celo 45, tako da se pogosto bolj splača, da kupite novo vozovnico.
Celoten članek preberite v Delovi prilogi FT.