Ljubljana - Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna je v četrtek na okrožni sodišči v Ljubljani in Murski Soboti vložila tožbi proti največjima lekarnama v Sloveniji, Javnemu zavodu Lekarna Ljubljana in Javnemu zavodu Pomurske lekarne, ker Vzajemni ob izdanih računih ne pošiljata ustreznih specifikacij, kot jih predvideva zakonodaja, ki je pričela veljati lani septembra in ki uvaja izravnalne sheme v dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih. Ravnanje lekarn bi lahko po mnenju Vzajemne ogrozilo delovanje izravnalne sheme ter uresničevanje javnega interesa pri dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih.
Lekarne Vzajemni nekajkrat mesečno pošljejo račune za plačilo stroškov za zdravila, h katerim pa niso priložene ustrezne specifikacije. Te pošljejo enkrat mesečno v obliki zbirnih podatkov po zavarovancih, ne pa tudi po storitvah. Iz takšnih specifikacij je tako razvidno le, za katere zavarovance gre in kakšni so skupni zneski za doplačila, kar Vzajemni onemogoča preverjanje pravilnosti podatkov, čeprav je bilo na sestanku pri ministru za zdravje že 23. marca potrjeno, da je dolžnost vseh izvajalcev zdravstvenih storitev posredovanje vseh podatkov, ki so potrebni za obdelavo in kontrolo računov in s tem tudi za izravnalne sheme.
Vzajemna v izjavi za javnost trdi, da "obe lekarni obsežne nepopolne specifikacije nalašč pošiljata v papirni obliki, s čimer Vzajemni onemogočata preverjanje pravilnosti podatkov in učinkovit nadzor nad stroški za zdravila, čeprav je Vzajemna lekarnama za vse obdelane račune za april in maj plačala tudi najvišjo zakonsko dovoljeno nadomestilo za posredovanje podatkov v višini 0,75 odstotka".
Kot so še zapisali v izjavi za javnost, "so se za tožbi odločili po skorajda letu dni pogajanj z lekarnami, ki še vedno ne želijo skleniti z novo zakonodajo usklajene pogodbe, v kateri je problematična le višina provizije". "Zakonodaja določa 0,75 odstotka bruto škod, a lekarne želijo več." Vzajemna tako zatrjuje, da posredovanje vseh nujno potrebnih podatkov o opravljenih storitvah Lekarna Ljubljana pogojuje s plačilom dodatne provizije v višini dveh odstotkov, Pomurske lekarne pa v višini 2,3 odstotka od bruto obračunanih škod, kar na letni ravni predstavlja 50 milijonov dodatnih stroškov za zavarovance Vzajemne.
Na to v Vzajemni ne morejo privoliti, saj je nova zakonodaja določila omejitev provizije izvajalcem in lekarnam na največ 0,75 odstotka, določila pa je tudi, da morajo lekarne zavarovalnicam v elektronski obliki zagotavljati vse podatke, potrebne za delovanje izravnalne sheme dopolnilnega zavarovanja. "Hkrati mora Vzajemna zaščititi interese zavarovancev, saj takšne in drugačne provizije povsem po nepotrebnem bremenijo zavarovance, ki svoje premije plačujejo za zdravila in zdravstvene storitve in ne za nesprejemljive provizije," so še zapisali v izjavi za javnost.
Kot trdijo v Vzajemni, so lekarne z zakonskimi spremembami seznanili že septembra 2005 in predlagali podpis nove pogodbe. Nekatere lekarne so nato že za november 2005 zagotovile posredovanje ustreznih podatkov v elektronski obliki, vendar pa so kasneje to spremenile in pričele pošiljati podatke "po starem ", torej nespecificirano po zavarovancih in storitvah ter v zbirni obliki, letos pa so jih začele pošiljati celo v papirni obliki. V Vzajemni opozarjajo, da je pogodbo z zavarovalnicami podpisalo 12 lekarn od skupno 101, le ena, ki sicer še ni podpisnica pogodbe, pa posreduje vse potrebne podatke v pravilni obliki.