Ljubljana - Ameriški Western Wireless International (WWI), ki v Sloveniji posluje pod blagovno znamko Vega, je danes v Ljubljani z Mobitelom in Simobilom podpisal dogovor o prodaji Veginega omrežja. Kot so sporočili iz Telekoma Slovenije, bo Mobitel kupil 191 lokacij baznih postaj Vege z vso pripadajočo opremo, za kar bo odštel 2,5 milijona evrov (599 milijonov slovenskih tolarjev). Del Veginega omrežja bo kupil tudi Simobil.
Predsednik uprave Telekoma Slovenije Bojan Dremelj je z direktorjem Vege Stevenom Fastom in direktorjem WWI Rogerjem Blottom podpisal tudi pogodbo, po kateri družbi umikata vse tožbe proti Telekomu Slovenije in z njim povezanimi družbami ter državi in državnim institucijam. Skladno s pogodbo tudi Telekom Slovenije umika tožbo zoper WWI v višini 106 milijonov tolarjev (442.330 evrov) zaradi neplačanih storitev.
Mobitel: Nove postaje sovpadajo z načrti
Mobitel se je za odkup dela omrežne infrastrukture Vege odločil, ker nove sprejemno-oddajne postaje sovpadajo z njihovimi načrti razvoja mobilnih telekomunikacij. Nove lokacije bodo uporabili za nadgradnjo omrežja GSM/UMTS ter za testiranje in vpeljavo novih tehnologij mobilnih telekomunikacij.
Simobil kupil 135 Veginih baznih postaj
Simobil, drugi največji slovenski operater mobilne telefonije, ki je v večinski lasti avstrijskega Mobilkoma, je ob odhodu WWI s slovenskega trga sklenil dogovor o nakupu 135 njegovih baznih postaj in pripadajočih lokacij. Za ta del omrežja WWI, ki v Sloveniji nastopa pod blagovno znamko Vega, bo tudi Simobil odštel 2,5 milijona evrov (599 milijonov slovenskih tolarjev), so pojasnili v Simobilu.
"Z veseljem lahko naznanim, da tretji operater v Sloveniji zapušča slovenski trg," je dejal član uprave Simobila Andreas Maierhofer. S prvimi pogovori so začeli v začetku februarja, ko so dobili prve namige, da namerava WWI zapustiti ne le Slovenije, ampak Evropo v celoti. Za nakup 135 baznih postaj so se odločili potem, ko so analizirali, s katerimi baznimi postajami bodo lahko dopolnili obstoječe omrežje.
S to naložbo bodo izboljšali kakovost signala, ne toliko pokritosti, saj Simobil trenutno zagotavlja 99,6-odstotno pokritost slovenskega prebivalstva s signalom GSM/GPRS in 80-odstotno pokritost s signalom EDGE za hiter prenos podatkov. Dodatne lokacije bodo uporabili za prihodnjo tehnologijo, kot je UMTS in Wimax, je pojasnil Maierhofer.
Na vprašanje, zakaj je cena za 135 in 191 baznih postaj (kolikor jih je po isti ceni odkupil Mobitel) enaka, je Maierhofer pojasnil, da je cena enaka, ker ni mogoče uporabiti vse opreme, ampak le del, ki je kompatibilen z obstoječo Simobilovo opremo. Poleg tega je zaradi stroškov vzdrževanja in delovanja bolje imeti manj odvečnih postaj, je povedal Maierhofer.
Sicer pa bo Simobil, ki deluje pod blagovno znamko Simobil - Vodafone, za obstoječe uporabnike Vege pripravil posebno ponudbo. Vegini uporabniki bodo svojo obstoječo številko lahko prenesli v njihovo omrežje, kar do sedaj ni bilo mogoče. Novi naročniki, ki se bodo odločili za novo ponudbo, bodo deležni brezplačne priključnine, polovične mesečne naročnine za obdobje enega leta ter še nekatere druge ugodnosti.
Vega bo prenehala poslovati v začetku junija
Postopek prodaje Veginega omrežja Simobilu in Mobitelu se bo končal v 45 dneh, so danes sporočili iz Vege. Vega bo s poslovanjem prenehala v začetku letošnjega junija, do takrat pa bo 110 zaposlenih, ki naj bi to informacijo izvedeli šele iz medijev, postopoma izgubilo delovno mesto.
V Vegi odločitev o prenehanju poslovanja obžalujejo. " Podjetje ni videlo nobene perspektive na področju sprememb na slovenskem trgu elektronskih komunikacij, ki bi omogočale nadaljnje investicije v podjetje. Tako je poslovanje prinašalo podjetju mesečne izgube," so v sporočilu za javnost zapisali v Vegi, ki ima v Sloveniji približno 30.000 uporabnikov, kar predstavlja približno dvoodstotni tržni delež.
Kot še navajajo v Vegi, prodaje omrežja ni bilo mogoče skleniti s kupcem, ki bi lahko zagotovil nadaljnji obstoj in poslovanje podjetja. Dogovor s Simobilom, Mobitelom in s Telekomom Slovenija je bila tako edina izbira, zagotavljajo v družbi.
Vegine storitve bodo uporabnikom tako na voljo samo še do 31. maja, nato pa bo Vegino omrežje prekinjeno. V Vegi uporabnike naprošajo, da začno uporabljati storitve ostalih operaterjev na trgu. Uporabniki bodo ob prenosu mobilne številke slednjo lahko obdržali, še navajajo v Vegi.
Vega je sicer na slovenskem trgu mobilne telefonije začela delovati konec leta 2001.
Vizjak: Podoben razplet smo pričakovali
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je v odzivu na informacijo o prodaji Vege mobilnima operaterjema Mobitelu in Simobilu poudaril, da so takšen razplet pričakovali. "Pravzaprav smo podoben razplet pričakovali, saj smatramo Vegin zahtevek od vsega začetka za povsem neutemeljen," je povedal Vizjak.
"S tem smo se seveda izognili tudi nepotrebnim stroškom pred sodišči," je še poudaril minister in izpostavil, da ta razplet "jasno nakazuje na neutemeljenost tožbenega zahtevka".
Kot je znano, je Vega proti državi in Mobitelu ter agenciji za elektronske komunikacije konec maja lani vložila tožbi. Med drugim je od države zahtevala 48,8 milijarde tolarjev odškodnine zaradi neurejenih razmer na trgu mobilne telefonije.
Po ministrovih pojasnilih je Vega pretiravala tako glede vsebine kot višine tožbenega zahtevka. Ob tem je Vizjak sicer mnenja, da razplet Vegine zgodbe ne bo negativno vplival na odločitev morebitnih novih tujih vlagateljev, da bi investirali v Sloveniji.
"Vsaka tuja investicija je gospodarski projekt, ki mora biti ekonomsko upravičen in za katerega ekonomsko usodo ne more prevzeti odgovornosti vlada," ocenjuje Vizjak. "Za slabe poslovne odločitve ne more prevzeti odgovornosti nihče razen tistih, ki te poslovne odločitve sprejmejo," je še dejal.