Z izločitvijo "zdravih jeder" zoper finančno nedisciplino

Finančno ministrstvo razmišlja o možnosti takih sprememb zakona o finančnem poslovanju, s katerimi bi lahko izločili "zdrava podjetniška jedra" iz večjih gospodarskih družb še pred uvedbo insolvenčnega postopka.

Objavljeno
03. maj 2009 13.03
Ministrstvo za finance je postalo tarča roparja
Ba. P. / STA
Ba. P. / STA
Ljubljana - Finančno ministrstvo razmišlja o možnosti takih sprememb zakona o finančnem poslovanju, s katerimi bi lahko izločili "zdrava podjetniška jedra" iz večjih gospodarskih družb še pred uvedbo insolvenčnega postopka. S tem bi ohranili delovna mesta in tiste dele proizvodnje, ki ustvarjajo dodano vrednost in povečujejo konkurenčnost. Na finančnem ministrstvu so predlog morebitnih sprememb zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju pripravili v odzivu na pobudo odbora DZ za gospodarstvo, po katerega mnenju je treba posebno pozornost posvetiti problematiki finančne nediscipline.

Izločitev "zdravih podjetniških jeder" iz družb, ki drsijo v insolventnost, bi po predlogu, ki ga zaenkrat še preučujejo na ministrstvu za pravosodje, pomenila prenos dela obveznosti na novoustanovljene ali obstoječe družbe prevzemnice. To bi posledično vplivalo na zmanjšanje obveznosti stečajnega dolžnika in povečanje možnosti za poplačilo tistih upnikov, ki so s prenosom "jedra" soglašali.

Število pravnih in fizičnih oseb, ki se soočajo s težavami pri poravnavanju zapadlih obveznosti, se v zadnjem času povečuje. V povprečju letošnjih prvih dveh mesecev je bilo po podatkih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj že 20,9 odstotka več pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi kot pred letom dni.

Lani začetih 333 stačjnih postopkov

Lani je bilo nad dolgoročno plačilno nesposobnimi pravnimi osebami začetih 333 stečajnih postopkov, kar je 7,8 odstotka več kot v letu 2007. Število postopkov prisilnih poravnav, ki so bili začeti na sodišču, se je v primerjavi z letom 2007 zmanjšalo za 30,3 odstotka na 46, likvidacijski postopek pa so uvedli nad 30 pravnimi osebami, tremi več kot pred letom dni.

K čim prejšnji izpolnitvi obveznosti naj bi dolžnika med drugim prisili z novelo obligacijskega zakonika iz leta 2007, po kateri znesek zamudnih obresti ni več omejen z vsoto zapadlih in neplačanih zamudnih obresti. Te namreč tečejo ves čas, ko traja zamuda, torej do plačila. Ker so te spremembe začele veljati maja 2007, se pozitivni učinki te ureditve na plačilno disciplino v državi še niso v celoti pokazali, je finančno ministrstvo zapisalo v mnenju glede problematike finančne nediscipline, ki ga bo v kratkem obravnavala vlada.

Pomemben prispevek k izboljšanju plačilne nediscipline v slovenskem gospodarstvu pa je po oceni finančnega ministrstva pričakovati na področju izvršbe. Z novelo zakona o izvršbi in zavarovanju, katere predlog pripravljajo na ministrstvu za pravosodje, se bodo izboljšali postopki prisilne izterjave ter dogradil sistem izvršbe, napovedujejo.