Z marcem višje trošarine na alkohol

Od včeraj so trošarine na nekatere vrste alkoholnih pijač skoraj tretjino višje. Zvišanje te dajatve sodi v sklop vladnih ukrepov za ublažitev učinkov gospodarske krize.

Objavljeno
01. marec 2009 21.49
Božena Križnik
Božena Križnik
Ljubljana - Od včeraj so trošarine na nekatere vrste alkoholnih pijač skoraj tretjino višje. Zvišanje te dajatve sodi v sklop vladnih ukrepov za ublažitev učinkov gospodarske krize (okrepitev državnega proračuna na prihodkovni strani), zaradi nje pa se bodo podražili pivo, žgane pijače in vmesne pijače. Za koliko bodo višje cene posameznega izdelka in kdaj jih bo videti na prodajnih policah, bo jasno, ko bodo nove pošiljke zamenjale sedanje zaloge. Ve pa se, koliko naj bi zaradi tega ukrepa letos dodatno kapnilo v državni proračun: po ocenah ministrstva za finance okoli 20 milijonov evrov.


Višje trošarine - na alkohol in tobak - je vlada napovedala že januarja, operativno pa je ukrepe vezala na sprejetje rebalansa proračuna 2009 v februarju. Zlasti razprave v zvezi z alkoholom so sprožile nekaj medijsko razvnetih polemik. Ker so predstavniki ministrstva za finance že v uvodu potrdili, da nameravajo ohraniti stari sistem, po katerem ostaja vino neobdavčeno (ker ga obravnavajo kot hrano), medtem ko davčno breme pade na druge vrste alkoholnih pijač, so slovenski proizvajalci piva javno izrazili nezadovoljstvo. Predvsem je bil glasen največji med njimi, Pivovarna Laško, ki pokriva pretežni del slovenskega trga piva. Laščani so protestirali zaradi diskriminatorskega položaja v primerjavi z vinarji pa tudi zato, ker so slovenske trošarine na pivo med najvišjimi v EU (Slovenija je peta po vrsti, sosede in velike porabnice piva zaračunavajo nižje trošarine). Pobude vladi za »razumnejše odločitve« niso padle na plodna tla, in ostalo je pri napovedanem.


Tako zdaj znaša trošarina na pivo devet evrov (doslej 6,86 evra) za en odstotek prostorninske vsebnosti alkohola na en hektoliter piva. Po nekaterih izračunih se je torej trošarina za pollitrsko pločevinko običajnega piva zvišala za skoraj šest centov. Za etilni alkohol bo trošarina po novem 911 evrov za 100 odstotkov prostorninske vsebnosti alkohola na en hektoliter (doslej 694,79 evra) ter za vmesne pijače 82 evrov za en hektoliter vmesnih pijač (doslej 62,59 evra).


Zakaj ravno tolikšna podražitev? Vlada je pravzaprav izhajala iz časovnega zaostanka, zaradi katerega je bila po lastnih pojasnilih pri trošarinah na alkohol in tudi na cigarete »na spodnji meji EU«. Trošarine za alkohol in alkoholne pijače so se nazadnje spremenile 1. januarja 2002. Od takrat do letošnjega januarja je bila inflacija 31,1-odstotna in za toliko so se z včerajšnjim dnem dvignile tudi trošarine na pivo, vmesne pijače in etilni alkohol.


Ker se, kot rečeno, trošarina prenese v maloprodajno ceno (pričakovati je, da bodo trgovci dvignili maloprodajno ceno za to razliko), bo vladni ukrep vplival na inflacijo. Po ocenah jo bo zvišal za 0,16 odstotka. Na pomisleke o tem, da bo podražitev zaradi višjih trošarin zavrla prodajo podraženih izdelkov, vladni možje odgovarjajo, da porabnikov to ne more prizadeti, če bodo pri porabi - zmerni.


Čeprav si je vlada prizadevala hkrati podobno dvigniti tudi trošarine na tobak, se ji ni uspelo uskladiti z njegovimi veleprodajalci. Tako ji je preostalo le, da spremeni zakon o trošarinah. Naj spomnimo, da je to storila prejšnji četrtek: obravnavala je povišanje trošarin na tobak in sprejela predlog novele zakona o trošarinah.


Predlog predvideva povišanje trošarine na cigarete s sedanjih 64 na 69 evrov za 1000 kosov cigaret. Temu ustrezno se bodo povišale tudi trošarine na drobno rezan tobak in preostali tobak za kajenje. Letni finančni učinek predlagane spremembe bo 24 milijonov evrov. Ker bo sprememba začela učinkovati šele 1. maja 2009, je letos mogoče iz tega pričakovati okoli 14 milijonov evrov dodatnih proračunskih prihodkov.


Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela