Ljubljana/Ajdovščina – Pekarna Blatnik je objavila prevzemno ponudbo in prospekt za odkup delnic družbe Mlinotest. V njej ponuja 1600 tolarjev za vsako delnico ajdovskega podjetja. Ponudba velja do 2. novembra, do tega datuma lahko lastniki delnic Mlinotesta, ki se v centralnem registru vodijo pod oznako MAJG, svoje delnice prodajo po omenjeni ceni. Ponudba bo uspešna, če bo prevzemniku na podlagi prevzemne ponudbe uspelo pridobiti najmanj 75 odstotkov vseh izdanih delnic Mlinotesta, torej če bo odkupljenih najmanj 1.791.883 delnic.
Pekarna Blatnik, ki je že pred tem iskala možnosti za širitev proizvodnje, se je z Mlinotestom že dogovarjala o možnostih za kapitalsko združitev podjetij, vendar do dogovora ni prišlo, zato je 7. septembra letos poslala upravi družbe namero za ponudbo odkupa delnic družbe Mlinotest. Po prevzemu podjetja naj bi se sedež obeh podjetij preselil v Ajdovščino, kjer bi ohranili tudi vse vitalne funkcije podjetja. Pekarna Blatnik želi zapolniti proste zmogljivosti v ajdovski družbi in povečati število zaposlenih v pekarni v Ajdovščini ter dolgoročno okrepiti položaj skupnega podjetja tako na domačem kot tujem trgu.
Uprava Mlinotesta bo prevzem verjetno obravnavala kot sovražen, dokler ne vidi prevzemne ponudbe, pa so v Mlinotestu brez komentarja. Prevzemni zgodbi, polni obtoževanj in zahtev po odstopih, so se pridružila tudi ugibanja o pritiskih na Novo Ljubljansko banko.
Podporo prevzemu Mlinotesta je pred časom izrazila tudi vlada ob obisku Blatnikove pekarne. Država ima sicer prek Kada in Soda precejšen vpliv v Mlinotestu, saj sta sklada skupaj lastnika dobre tretjine Mlinotestovih delnic, na čelu nadzornega sveta družbe pa sedi Matej Golob Matzele, ki sta ga med nadzornike imenovala Kad in Sod.
V Mlinotestu prevzemne ponudbe Pekarne Blatnik ne komentirajo
V ajdovskem Mlinotestu danes zaradi nedosegljivosti pristojnih niso komentirali namere o prevzemu s strani Pekarne Blatnik. Kot je ocenil agrarni ekonomist z biotehniške fakultete Aleš Kuhar, je namera Pekarne Blatnik pozitivna z vidika koncentracije tržne moči, nadaljnja koncentracija lastništva pa bi lahko imela negativne učinke za kupce.
Pekarska industrija je tudi sicer v primerjavi z ostalimi industrijami v živilski industriji že precej koncentrirana, saj velika podjetja predstavljajo vedno večji delež v strukturi pekarskih družb, srednje velikih pekarskih podjetij pa praktično ni več, je poudaril.
Pekarna Blatnik, ki je nastala leta 1990 in ima 225 zaposlenih, se ukvarja s proizvodnjo kruha, svežega peciva in slaščic. V letošnjem prvem polletju je ustvarila 2,3 milijarde tolarjev prihodka.
Družba Mlinotest je po nerevidiranih podatkih v prvem letošnjem polletju ustvarila 2,84 milijarde tolarjev prihodkov od prodaje, kar je za dva odstotka manj kot lani in tri odstotke nad načrti. Dobiček družbe je znašal 52 milijonov tolarjev, kar je za 45 odstotkov manj kot lani in za približno enak odstotek pod načrti.
Več v današnjem tiskanem Delu