Zaposleni v gostinstvu in turizmu bodo protestirali

Sindikat delavcev gostinstva in turizma je napovedal protestni shod, grozijo pa tudi s splošno stavko v času turistične sezone. Poglavitni razlog za protest je, da že dogovorjen aneks o dvigu najnižjih plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu ni podpisan.

Objavljeno
27. maj 2009 15.21
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič in Karmen Leban, sekretarka sindikata gostinstva in turizma Slovenija (Arhivska slika Dela)
Sa. J./STA
Sa. J./STA
Ljubljana - Sindikat delavcev gostinstva in turizma (GiT) je za 9. junij napovedal protestni shod pred Turistično-gostinsko zbornico Slovenije. Vzrok za tako potezo je po besedah predstavnikov sindikata predvsem dejstvo, da delodajalci niso podpisali že dogovorjenega in parafiranega aneksa o dvigu najnižjih plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnila predsednica sindikalne pogajalske skupine in sekretarka sindikata GiT Karmen Leban, je pogajalska skupina, sestavljena iz sindikatov in delodajalcev, 5. maja letos izpogajala aneks o triodstotnem dvigu najnižjih plač v panogi za letošnje leto. Ta pa določa tudi višino regresa za letni dopust, ki naj bi znašal 760 evrov za vse zaposlene v panogi gostinstva in turizma.

Aneks naj bi bil objavljen v uradnem listu 22. maja, še prej pa ga bi ga morali podpisati in registrirati na ministrstvu za delo, a se je situacija po besedah Lebanove zapletla, saj upravni odbor Turistično-gostinske zbornice aneksa ni podpisal in "je zanemaril socialni dialog", poleg tega pa je vladi postavil tudi pogoj, naj turizmu pomaga prebroditi finančno in gospodarsko krizo z 20-odstotnim subvencioniranjem plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu.
 
A sindikati subvencioniranju vlade nasprotujejo, saj menijo: "da je skrajno nesramno, da od davkoplačevalcev terjajo denar za plače," medtem ko so se lani in predlani v njihovi panogi delili veliki dobički, od katerih delavci niso imeli nič. Po njihovem mnenju tak odziv TGZ ni korekten in ne utemeljen, predvsem pa menijo da gre za nemogoč in časovno nedoločen pogoj, na katerega predstavniki delavcev ne morejo imeti neposrednega vpliva.

"Od Turistično-gostinske zbornice zahtevamo, da takoj podpiše aneks. Če tega ne bo naredila, bodo posledice neprijetne. 9. junija bomo poleg ostalih aktivnosti pripravili protestni shod, razširjen s predsedniki sindikatov podjetij, na katerem bomo pokazali svoje negodovanje," je napovedala Lebanova in izrazila prepričanje, da se bodo protestnega shoda udeležili vsi predsedniki sindikatov v podjetjih, ki jih zanima socialni dialog in njihov položaj v panogi.

"Sindikat je s stisnjenimi zobmi pristal na to, da se dvignejo najnižje osnovne plače, seveda s pobožno željo, da tudi vsi ostali dvignejo plače za tri odstotke. Če je socialni dialog prekinjen, ni ničesar, česar bi se lahko oklepali," je še dejala Lebanova. Ob tem je pojasnila, da po nekaterih ocenah več kot petina zaposlenih v panogi prejema zgolj osnovno plačo.

Če sindikat zahtevanega ne bo dosegel niti s protestnim shodom, po besedah Lebanove sledi splošna stavka v turizmu. "Začeli bomo z zbiranjem podpisov, stavka pa bo napovedana takrat, ko je najbolj odmevna, to pa je v času turistične sezone," je dejala Lebanova. Delavci v gostinstvu in turizmu so po njenih besedah popolnoma izigrani, saj "nič, kar se dogovoriš, ne velja več".