Rim - Tudi tržaški časnik Il Piccolo je takoj za Delom objavil intervju s podjetnikom Pierpaolom Ceranijem, kupcem 30 odstotkov delnic Šrotovega Kolonela. Časnik je pogovor naslovil »ZDA bom napolnil s steklenicami Radenske«, v podnaslov pa zapisal, da je za delež v Kolonelu odštel malo denarja. »Kolonel sem vzel z 800 milijoni dolgov, vendar ga bom postavil pokonci,« je napovedal Cerani. Dejal se je, da se bo začel učiti slovenščino.
Ko Američani naročajo mineralno vodo, naročijo San Pellegrino, v ZDA prodajo milijardo steklenic San Pellegrina po pet dolarjev za steklenico. »Konkuriral bom San Pellegrinu in Združene države preplavil z Radensko.« Časnik ugotavlja, da Radenska, cenjena pri Tržačanih, postaja last Tržačana Ceranija, skupaj z velikim delom velikana slovenskega gospodarstva.
Nič ni bolj neresničnega kot to, da je za menoj ameriški kapital, je za Il Piccolo izjavil Pierpaolo Cerani. Vso operacijo je vodil holding Iniziative Generali 96, pomagala sta dva odvetnika, Giorgio Spanio in Davide Rubino iz padovske pisarne Pirola-Pennuto-Zei. Za nakup so potrebovali malo likvidnega denarja, ker je del posla tudi prevzem dolgov. Celotna operacija je trajala tri mesece, začela se je naključno. Ko sem se pozanimal, ali bi bilo mogoče prevzeti Radensko, sem izvedel za težave Kolonela, tako se je začelo, pravi.
Na vprašanje, ali posel ni tvegan, je Cerani odgovoril, da je to bila priložnost, ki je ni hotel izgubiti, veliko pa je možnosti za uspeh. Gre za prestižne znamke in proizvode zelo dobre kakovosti, ki - kar zadeva sokove, vode in pivo - pokrivajo 90 odstotkov slovenskega trga. Izvoz se bo zelo povečal tudi v Italijo. Sedež Kolonela namerava iz Maribora preseliti v Ljubljano, ki je le pol ure od Trsta, v Ljubljani bo zaposlil tudi koga od tržaških sodelavcev.
Več namerava Cerani povedati v soboto na tiskovni konferenci v Ljubljani, že zdaj pa napoveduje, da bo slovenske blagovne znamke razširil po svetu, obdržal pa tudi delovna mesta v podjetjih. Na Delu, se mu zdi, je 400 novinarjev, ki pa prinašajo pet milijonov evrov dobička. Ohranil bo delovna mesta na Delu in Večeru, direktorjem in urednikom pa pustil maksimalno neodvisnost. Njegov lastniški delež v Kolonelu je za zdaj 30-odstoten, meni pa, da obstaja možnost stoodstotnega prevzema.
Iz petkove tiskane izdaje Dela